ABARTILAN HAKEM OLAYI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Galatasaray-Trabzonspor maçını bende televizyondan izledim. Bakıyorum bazı kişiler büyük bir eleştiri politikası ile maçın hakemini yerin dibine batırıyor. Bu hadise eğer dünya şampiyonu Almanya'da olsaydı ve bir kulüp başkanı televizyonlara çıkıp özerk Futbol Federasyonunu ve ona bağlu Merkez Hakem Komitesini bu şekilde eleştirseydi ertesi günü futboldan men edilirdi. Büyük ceza alırdı.  Dünyanın hemen hiçbir futbol ülkesinde kulüp Başkanları bizde olduğu kadar ön plana çıkmazlar. Onlar yöneticidir, teknik konudan anlamazlar, teknik konular için başka eğitimli uzmanlar vardır.

Bizde her delikten kulüp başkanı çıkıyor. Ellerine inanılmaz büyük miktar paralar veriliyor. Bir banka müdüründe bile onlardaki yetki yok, bir de futbolun uzmanı imiş gibi basına demeç veriyorlar.

Tabii bu işte esas görev Spor Bakanlığının. Eğer Futbol Federasyonu özerk ise derhal harekete geçecek ve bu şekilde davrananlara yolu gösterecek. Eğer özerk değilse o zaman Spor Bakanlığı aynı işi yapacak.

Disiplin olmazsa futbolu da zaten olduğundan çok yüzümüze gözümüze bulaştıracağız.

Galatasaray-Trabzon maçında hakem iki-üç hata dışında her hakem gibi maçı idare etti. Vermiş olduğu kırmızı kartların tamamı doğru idi. Özer faul yapmamış olsa bile faule teşebbüste faul sayıldığını dahi bu Başkanlar bilmiyor. Hakem hatası penaltıları yakından takip etmemekti, bunu da yanlız bu hakem değil birçok hakem yapıyor.

O zaman bu vaveyla nedir?

Bir futbolcunun yere düşen kırmızı kartı alıp hakeme göstermesi ise tamamen terbiyesizlik, kendi kabahatlerinin üstünü örtmektir. Türkiye herkesin herşeyi yaptığı ülke. Yap bakalım Avrupa'da ne oluyorsun?

Üç büyüklerin sözü geçiyormuş, tabii geçecek para onlarda, seyircinin çoğu onlarda. Ticarette Türkiye'de Koç Holdingin sözü geçmiyor mu?

Anadolu kulüplerinde para yok ve yaşadığımız düzende para önemli. Fenerbahçe 70 Milyon Euro transfere harcıyor, sözü geçmeyecek mi? Sen daha fazlasını harca seninde geçer.

Bu iş dünyanın her yerinde böyle, sanki bilmiyorlar...

Hakemi şamar oğlanı yaptılar. Bakıyorum televizyonlarda sokakta futbol topu görse bomba diye karakola teslim edecek olanlar dahi futbol hakkında ahkam kesiyorlar.

Yazık doğrusu, çok yazık...  


İzlenme: 1065
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR