AB Vizesi‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Avrupa Birliği komisyonunun Türkiye ile ilgili kararını çok yakından televizyonlardan takip ettim.  Komisyon 72 ayrı kanun maddelerinin ki içinde basın özgürlüğü ve terör yasası çok ağır basıyor Haziran ayına kadar çıkarılıp derhal eksiksiz tatbik edilmesini istiyor.

Şu anda bu yasaların çok az sayıda olanları çıkarıldığını da açıkladılar.

Tavsiye kararı bir şey değiştirmiyor asıl kararı AB ülkeleri verecek. Bir diğer şart ise yeni ve sahtesi yapılamayacak pasaportların çıkartılması ve ancak bu pasaportlarla Avrupa'ya giriş mümkün olacağı.

Tüm Avrupa Suriye'de ki problemin yine orda çözülmesini istiyor, kendi hudutlarında mülteci veya gelen turistlerin üst başını aramak ve hepsine kaçakçı muamelesi yapılmasını istemiyor. Bu nedenle Türkiye'de kamp kuralım ve geri dönmesi de kolay olan bir yerde bekletelim ama içlerinden gerekli olanı alalım diye düşünüyorlar. Şu ana kadar çok sayıda mülteciyi almış durumdalar daha da alıyorlar. Rakkamın 1 Milyona ulaşması bekleniyor.

Türkiye'de ki kampların masraflarını da 3 Milyar Euro hemen, diğer 3 Milyarı da 2 yıl içinde ödeyeceklerini bildirdiler. Bu para da hiç küçümsenecek bir miktar değil.

Başta Almanya ülkesine gelenleri durdurup üstünü aramak istemiyor, bunu gerici bir usul olarak görüyor. Sadece şüphelendiğinizi sorgulayın ülkemize giren ve çıkan özgürlüğümüzdür diye düşünüyor.

Diğer yandan Alman halkı başta müslümanların uyum sağlayamadıklarını, dini heryerde hatta giyimde bile ön plana çıkardıklarından şikayetçiler.

"Kimsenin dinine karşı değiliz ancak din öyle söylüyor diye hristiyan bir ülkede peçe ile dolaşmayı uygun görmüyoruz" diyorlar.

Bu nedenle Suriyelilerin gelmelerine halk inanılmaz karşı. Bu nedenle Başbakan Merkel'in oyları çok düşmüş vaziyette. Herhangi bir seçim halinde kazanma şansı sıfır dersem abartmamış olurum.

Diğer Avrupa ülkeleri de aynı durumda ve istemiyorlar. Vize'nin kaldırılması ile birlikte Türkiye'den büyük bir akım olacağı kesin diye düşünüyorlar. Avrupada akrabalarının yanına gelmek isteyip kaçak çalışmak isteyeceklerin belki de milyonları bulacağını ifade ediyorlar.  Dolayısı ile diğer AB ülkelerinin büyük çoğunluğu bu işe karşı.

İş sonunda dönüp dolaşıyor ve özgürlüklere geliyor. Bunda da Alman Parlamentosu hiç memnun değil.  Bakalım neler olacak?


İzlenme: 945
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR