AB VE AMERİKA

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiye Atatürk'ün ''İlim ve Medeniyet nerede ise oradan alacağız'' sözü üzerine batı medeniyetine doğru hareketlenmiştir. Doğru da yapmıştır çünkü ilim ve medeniyet gerçekten oradadır. Bugün dünyanın en ileri teknolojisi Amerika ve Almanya'da dır. F-16 dediğimiz ve daha birçok uçak tipleri hep Amerikan teknolojisidir. Bugün tüm Türk halkının bindiği uçaklarımız hepsi Amerikan malıdır. Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Bakanları hatta Genelkurmay Başkanı bile Alman malı Mercedes arabalara biner. Neden?

Çünkü en iyi teknoloji onlarda var.

Şimdi bükemediğin bileği öpeceksin der atalarımız, o zaman şöyle düşünelim biz bir Asprin mi yaptık insanlığın hizmetine? Doğru dürüst kabızlık şurubu bile yapamadık, şaka değil gerçek.

Kalkmışız birdenbire Rusya ile flört ediyoruz, ne imiş Amerika'ya aba altından sopa gösteriyormuşuz. Amerika'da korktu...

Çok iyi hatırlıyorum Nisan 1967 de Yunanistan'da ''albaylar cuntası'' denilen bir darbe yapıldı. Karamanlis Fransa'ya gitti. O zaman Amerika'da Yahudi asıllı Henry Kissinger Dışişleri Bakanı idi. Yunanistana demokrasiye dön diye ihtar etti Amerika ama söz dinletemedi. Ondan sonra 1974 yılında bir gece ''Barış Operasyonu'' adı altında Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs'ın belli kısımlarını kısa zamanda aldı. Tek bir Yunan uçağı Yunanistandan kalkıp müdahale edemedi.  Bunun üzerine Yunanistan askeri cuntası çöktü ve Albaylar teslim oldu. Karamanlis Paris'ten geri getirildi ve Başbakan oldu.

Bu hadise çok ciddi bir hadisedir ve anlayana Amerika'nın gücünü gösterir. O tarihte Avrupa bugünkü kadar güçlü değildi, bugün Avrupa'da Amerika kadar olmasa da hayli güçlü ve zengin oldu.

Adamlar nerede ise 10.000 kilometre uzaktan geldiler ve Iraka girdiler, dümdüz ettiler. Başkanlarını bulup kendilerine yargılatıp idam ettirdiler. Bir Amerikalı arkadaşımın oğlu subay olarak Irak'ta idi ve bana birebir anlattı. Tüm hava sahasını manyetik alan ilan ederek bloke ettiler. Tek bir sinek dahi uçamadı Irak hava sahasında. Bugün uyduların en önemlileri Amerikalılara ait GPS denilen tekne ve gemilerde olan teknoloji Amerikanın uydusuna bağlı.

Bizde de 1960 darbesinden sonra General ve Albayları sıra ile çeşitli sebeplerden Amerikaya gönderdiler. Oradaki askeri ve teknolojik gücü görsünler diye yaptılar. Çok arkadaşım gitti ve gördü.

Şimdi Amerikan hukuk sistemine kızıp istediğimizi yapmadı diye küsmek doğru olmaz, aramızdaki bağı zedeler ve bundan teknolojiye ihtiyacı olan bizler zararlı çıkarız.


İzlenme: 639
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR