81 YAŞINDA NİNE'Yİ TUTUKLAMA

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar buna ayıp demek bence çok az, utanılacak bir durumdur. Bugün Amerika ve birçok ülke gümrüklerinde bile 80 yaşındaki insanları muayene bile etmeden geçirirken biz su parasını ödemedi diye 81 yaşındaki Nineyi gözaltına alıyoruz.

Ne terbiye ama...

Geçenlerde New York John F. Kennedy havaalanında, dünyanın en kalabalık havaalanı ve gümrüğünde gümrükçüler uzun kuyrukta beklemesinler diye pasaportlara bakıp bazılarına "siz beklemeden geçin" diyordu. Sonra sordum "neden bu insanları bırakıyorsunuz?" Verdiği cevap "Onlar 80 yaş üstü ve hiçbir istatistikte bu yaşta kaçakçılık suçu işleyen yok" dedi ve güldü yürüdü.

Terbiye ve disipline bakın.

Bizde dedesi veya ninesi yaşında olanı bile avm lerin girişinde kabararak kontrol ederiz.  Bunun tek sebebi eğitimsizlik ve aşağılık duygusudur, başka hiçbir şey değildir.  Kurallara uymak ise hiç değildir. Kurallara bu kadar saygılı olanlar önce bunlara trafikte uyar.

Almanya'ya döndükten sonra üstdüzey bazı Alman Polis yöneticilerine bunu anlattım. Onlarda aynı şeyi söylediler, 80 yaş üstü kaçakçılıktan yakalanan dünyanın hiçbir ülkesinde insan yok, istatistikler sıfır gösteriyor dediler. Burda da eğer yoğunluk ilerde artarsa yaşlılar için ayrı giriş kapısı hazırlığı yapıldı, gerektiğinde hemen açarız dediler.

Adana'da ise 81 yaşındaki Nine su parasını ödemedi diye gözaltına alınıyor.

Bu mudur saygı, bu mudur terbiye?  Hani elini öpüp başımıza koyduğumuz 81 yaşındaki insanı gözaltına alacak terbiye...

Kanunlara ve kurallara elbette sonuna kadar saygılıyız ama bu saygı ve terbiyemizi yitirmekten başka birşey değildir.

Savaşta bile 80 yaşında birine ateş edilmez, yardım edilip kızılay veya kızılhaça götürülür.

Çocuk istismarı gibi ​ele ​ fırsat geçince ihtiyar istismarı da çok kolay oluyor bizi ​​ m eğitimi seviyesi ​dibe vurmuş ülkemizde...


İzlenme: 506
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR