5 YILDA 5500

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Ulusal Basında yayınlanan ​haberde ​ 5 yıl içinde ​5500​ ​ Sağlık Personeli darp edilmiş. Ş ​imdi böyle bir haberi okuyunca ilk yaptığımız iş hemen şikayet etmek ve suçluları aramak. Bu şekilde sorunları çözeceğimizi düşünüyoruz. Eğer öyle olsaydı 5 yıl üstüste her seferinde 1100 Sağlık Personeli darp edilmez hemen çözüm bulunur ve iş biterdi.

Biz trafik kazalarını görünce durup veya yavaşlayıp hemen nasıl olduğunu konuşuruz ve düşünürüz ama diğer işlerde nasıl ve nedenini hiç düşünmeyiz.

Bakınız her yıl 1100 kişi, bu sayı bilinen birde bilinmeyenler var, ülkede sağlık personeli darp ediliyorsa buna çare bulmak için mutlaka nedenlerini düşünmek lazım.

Acaba Devlet kendine soruyor mu neden diye? Bence sormuyor çünkü sorsaydı şimdiye kadar bu önlenirdi ve bundan sonrakiler darp edilmezdi.

Birde yine sormak lazım bu 5500 sağlık personeli 5 yıl içinde nerelerde darp edildi? Şahsi kanaatime göre 1 tanesi bile Özel Hastanelerde darp edilmemiştir.

Bu hadiselerin tamamının Devlet veya Sigorta Hastanelerinde olduğuna inanıyorum.

Özel Hastane ile Devlet Hastanelerini karşılaştırdığınız zaman aradaki farkı görüp kapatırsanız bu işe son verirsiniz aksi halde çok zor olur.

Hasta ve hasta yakınlarının manevi durumunu anlayıp onlara ona göre davranmaktır çözümü. Bugün Avrupa'da Devlet Hastanesine giden hasta sadece orada kapıdan girdiğinden çıkana kadar gördüğü davranış şekillerinden zaten en azından moral olarak iyileşiyor, bizde ise tam tersi oluyor.

İş çokmuş, kafi personel yokmuş palavralarına ben inanmıyorum, bu mesleğe silah zoru ile girmedi kimse, o zaman mesleğin gerektirdiği şeyi yapmak zorunda ve bunun içinde en önemlilerden biri hastaya ve hasta yakınlarına sıcak ve güleryüzlü ilgidir. Bu hangi hastane olursa olsun hastanelerin olmazsa olmazıdır.

Çok iyi hatırlıyorum 1940 lı yıllarda İstanbul'da Tramvay ve Otobüslerde insanlar doktor gördükleri zaman hemen ayağa kalkar ve yerlerini verirlerdi. Bunları gözlerimle gördüm ve yaşadım çünkü benim babamda doktordu.  Kendinden yaşça büyük insanlar elini öpmeye çalışırdı ve babam öptürmezdi.

Çok büyük bir saygı vardı. 

Hastabakıcılar, Hemşireler hepsi istisnasız güleryüzlü idiler aynı bugün Avrupa'da olduğu gibi.

Ne değişti de bu kadar yıl sonra bu Devlet Hastaneleri hapisane gibi oldu?


İzlenme: 771
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR