40 YIL ÖNCE

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ”Nimetullah Bacığ” eski Tekel Genel Müdürlüğü, Genelmüdür Yardımcılığından emekli idi. Kışın Mecidiyeköy, yazın Marmaris Armutalan Koru Kent’te otururdu. Fevkalade saygı duyulacak eski bir İstanbul Beyfendisi idi. Aynı zamanda İstanbul Bölgesi Amatör Futbol Ajanı olarak görev yapıyordu. Eski Hakem olduğunu duymuştum.

 

Kendisi ile İstanbul’da tanışmıştık. Birgün beni aradı ve İstanbul Amatör Futbol Karmasını aldığını ve Avrupaya maça getirmek istediğini, benden yardım talep ettiğini bildirdi. O zaman İstanbul Amatör Karmasında oynayan bazı futbolcular sonradan büyük takımlara, hatta Milli Takıma kadar yükseldiler.

Elimden geldiği kadar yardımcı oldum ve bir amatör takımlar turnuvasına davet ettirdim. Gayet disiplinli, hiçbir futbolcuya göz açtırmayan bir disiplin ile geldiler. Antrenör olarakta eski Kasımpaşalı futbolcu (Arap) Çetin Noyan vardı. Kendisini uzun yıllar evvelden tanırdım. Şimdi ise kendisinin Futbol Federasyonu Teknik Direktör Eğitim Dairesinde hoca olduğunu duydum.

Alman amatörler tabii 6 yaşından beri bir takımda oynarlar, takım oyununa çok küçük yaştan alışıklar, bizimkiler ise sadece Amatör takımlarda ve tamamen ehliyetsiz eski bazı futbolcular tarafından bilinçsiz antrene edildikleri hepimizce malum. Bu durumda İstanbul Amatör Karması bir tecrübe edinmiş oldu. Tek tek bakıldığında çok iyi bazı futbolcular olduğu belli idi, bunu Almanlarda görebiliyordu ama yaş ilerledikçe yapılacak idman ve yaşam şekli Türkiye’de iyi bilinmediği için belli yaştan sonra bu kabiliyetler kaybediliyordu.

Akşam yemekte bir lokalde bütün takımlar davet edilmişti. Alman gençler kız arkadaşları ile geldiler ve çok rahat bir şekilde Bira içerken bizimkilere alkol yasaktı. Hatta Alman Kulüp Başkanı Nimetullah beye sormuştu hiç unutmam ”Birayı içinde alkol var diye yasakladı iseniz sadece %5 alkol vardır, bu kadar alkol öksürük şurubunda da var” demişti. Nimetullah bey kendisi ve yardımcıları ise yanlarında getirdikleri Rakı içiyorlardı.

Aradan , en az 40-45 yıl geçti ve bizdeki durum hiç değişmedi. 17-18-19 yaşlarına kadar Türk futbolcular çok iyi ama ondan sonra bitiyorlar, içlerinden sadece vücudu çok kuvvetli olanlar belki Profesyonel olabiliyor.

Almanların Amatör Karma Başantrenörü Adolf Zimmermann bana rica etti ve Nimetullah beye tercüme etmiştim, ”Bizde antrenör olabilmek için bazı şartlar vardır, eski futbolcu olmak futbolcu yetiştirmek için asla kafi değildir. Yapmak başka şeydir, öğretmek başka şeydir. 1.ci şart kim olursanız olun (C) lisans alacaksınız bu 2 tam hafta sürer. Onunla en az 1 yıl bir genç takım çalıştırdıktan sonra (B) lisansa müracaat edebilirsiniz o da 3 hafta sürer. Onunla da bir amatör takımı en az 1 yıl çalıştırdıktan ve arada güncellemeler için haftasonu derslere katılmak zorunluluğundasınız. O da bittikten sonra (A) Lisanz 4 hafta sürer. Bunların hepsi bittikten sonra eğer Profesyonel Antrenör olmak isterseniz Alman Yüksek Futbol Antrenör Akademisine gitmek zorundasınız ve bu 6 ay sürer. Buna katılmak için belli bir eğitim seviyesinde olmak zorundasınız. Eğer Alman A Milli takımında oynamışsanız ilk (C) lisansı atlayabilirsiniz”.

Nimetullah bey bunu duyunca şaşırdı, durdu düşündü ve ”doğru çalışmadan dünya şampiyonu olunmuyor” demişti.

Nimetullah bey vefat etti ama 80 Milyonluk ülkenin Futbolu bugün 350.000 nüfuslu İzlandaya hatta kendi sahasında Arnavutluğa yeniliyor.

Aradan en az 40-50 yıl geçti hala tam bir bilgi üzerine kurulmuş, kuralları sağlam futbol sporu eğitim kurumu kurulamadı. Öğretmek ile kendi yapmanın aynı şey olmadığını Türk Sporu birtürlü anlayamadı veya anlamak istemedi.

Futbolu bırakanlar hertaraftan futbolun içine sizdı ve kendilerine Direktör adı verildi.

Antrenörlükte kişilerin genel eğitim seviyesini yükseltmediğiniz sürece hiç kimse ve hiçbir şekilde 80 Milyonluk ülkede futbolun bu düşük seviyesi değişmeyecektir.


İzlenme: 361
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR