21.ci ASIRDA KAN ARANIYOR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bugün sosyal medyada aşağıdaki ilanı okudum ve çok şaşırdım. Bunun sahte bir ilan olabileceğini düşündüm ​, umarım öyledir​ ama yine de sizlerle paylaşıyorum.

"Muğla'da yaşayan veya tanıdıkları olan dostlara acil çağrıdır.  Muğla Sıtkı Koçman Araştırma Hastanesi Yoğun Bakımda bulunan 20 yaşındaki A.M. adındaki genç hasta için çok acil O Rh(-) Kana ihtiyaç vardır.  Lütfen Kan vermek isteyenler Hastane ile ACİL bağlantıya geçsinler.Tel numarası"

21.ci asırda 2017 yılında Muğla Sıtkı Koçman Araştırma Hastanesinde kan yok ve sosyal medyadan kan aranıyor. Yakında ilaç'ta belki bulamayıp sosyal medya'ya ilanla arayacaklar.

Dünyanın dörtte üçünü gezdim, hiçbir zengin ülkede kan arandığını duymadım. Her hastane istediği kadar her cins kan bulabilir.

Biz fakir ülke değiliz, fakir bir ülke yüzmilyonlarca Euro futbolcu transferi için, Milli Takım Teknik Direktörü için harcamaz.

Onlara harcayacak yüzmilyonlarca Euro var ama ​insan için Turizmin Başkenti Muğla Araştırma Hastanesinde kan yok, sosyal medya ile aranıyor.  Neden? Oradaki insanlar uzaydan mı geldiler. Onların futbolcular kadar önemi yok mu?

Buna herkes boşverirse ilerde çoğu şeyi sosyal medya aracılığı ile arıyor olacağız.

Zaten en büyük eksiğimiz bu değil mi?

Sayın Cumhurbaşkanı'nın değişim diyerek söylediği ​aynen ​ budur. Yapamayanın ​, beceremeyenin​ yerine y ​enisini getirmek. 

Evet, hastane yapmak veya hastaneyi en modern şekle sokmak güzel bir şey ve başarıdır ama hastanenin 1. ci görevi hastaları sağlıklarına kavuşturmaktır, bu da sadece tıbbi müdahaleler ile değil ÖNCE insana saygı ile olur.

İnsan dediğimiz zaman köylü, şehirli, varoşlu ​, futbolcu, antrenör​ olarak değil Allahın yarattığı insan olarak görmemiz şart.

Hiçbir tıbbi müdahale insana saygıdan önemli değildir, tüm yaşamın temelinde insana saygı vardır.

Birçok medeni ülkenin Anayasalarında 1.ci madde "İnsan onuru dokunulmazdır" yazar. Bu herşey ​in önündedir.

Bir hastane ne kadar modern, ne kadar teknoloji ile donanmış, ne kadar iyi ​doktorlar görev yapıyor olsa da insan onuruna saygı yoksa hastane değildir, olamaz.

İnsana saygı olan her yerde başarı en üst düzeydedir.

​Ülkemin hastanesinin 21.ci asırda sosyal medya ile kan araması (eğer doğru ise) aklı başında herkes için utanılacak bir durumdur.​

Hastanelerde değişim için ​ise maalesef ​ ​oldukça geç kalınmıştır.


İzlenme: 506
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR