21. Yüzyıl

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Taksim Gezi Parkı bence seçim hazırlık sinyallerinide vermiş oldu. Aslında seçimlere çok az kaldı, maddi olarak referandum, yerel ve genel seçimler olarak bir hayli para tutacak. İktidar partisi yerel ve genel seçimleri birlikte yapabilirmi? Bence imkansız değil.

 

                Genel seçimlerde Muhalafet Partilerinin genelde ne kadar zayıf olduklarını, kendi kafalarına göre seçtikleri liderlerinin İktidar partisine göre daha zayıf olduğunu hep yazmıştım. Ancak bir diğer gerçeğide yazmamın gerektiğine inanıyorum. Bilhassa sahil şeridinde Muhalefetin yerel seçimleri kazandığı yerlerde de İktidar Partisi aynı Genel seçimlerdeki Muhalefet gibi zayıf.

 

                Bakıyorsunuz Muğla, Marmaris, Fethiye ve daha birçok bölgelere. Buralarda İktidar partisi aynı Genel seçimlerdeki Muhalefet gibi devamlı düşünüyorlar. Seçimleri kazanabilecek güç ve sempatisi olan lider bulamıyorlar, sorun orada, ya da bulmak istemiyorlar.  Unutmayalımki bu bölgelerde ANAP çoğu seçimi kazanmıştı, merhum Karadinç yanılmıyorsam 17 yıl Belediye Başkanlığı yapmıştı. Yani halk mutlaka aynı siyasi partiye oy vereceğim demiyor, lidere ve zamana göre oy vereceği anlaşılıyor.

 

               Benim şahsen anlayamadığım bu parti yöneticilerinin neden, iletişim çağında çok doğru neticeler alan ciddi bazı araştırma kurumlarını kullanmamaları. Bunlar kullanılsa halkın lider görmek istediği isimler ortaya tabak gibi çıkacak ve karar vermesi çok daha kolay olacak. Belkide kimsenin işine gelmediği için böyle bir çözüm aranmıyor.

 

               Çoğu zaman insanlar aday olacak liderin ismini duyduğu zaman neticeyi söylüyor ve hep doğru çıkıyor. Bunun tek sebebi halkın nabzının yoklanmayışı ve birkaç akıllı geçinen kişinin israrları.

 

               Önümüzdeki seçimlerde de aynı olacağı kesin, değişen birşey yok. Tek değişen önemli gelişme gençliğin Taksim meydanına çıkıp hiçbir şeyden korkmadan, provakatörlere karışmadan  eylem yapmasıdır. Bu da 21.ci yüzyılın Türkiye'de yeni başladığını gösteriyor.

 

               Yani herşey güzellikle ve güler yüzle...


İzlenme: 1035
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR