14.06.2018

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar yukarda yazdığım 14 Haziran 2018 tarihi Rusya'da yapılacak Dünya Futbol şampiyonasının başlama tarihi. Rus arkadaşlarım arıyor ve ellerinde stadyumda açılışta en iyi yerlerden bulunduğunu yazıyor ve davet ediyorlar.

İlk maç Moskova'da Rusya ile Suudi Arabistan arasında.

Uluslararası basın bundan evvelki Dünya Şampiyonalarında açılış maçını dünyada yaklaşık 2,5 Milyar insanın izlediğini bildirdiler. Dünyanın hemen hemen 1/3 i demektir.

Elimi vicdanıma koyuyor ve düşünüyorum. Yıllardır bu kadar para akıtılıyor ülkemizde futbol için, sahalarımız var üstelik merhum Turgut Özal devrinde ülkede çok sayıda halı saha yapıldı. Eskiden boş arsalarda top oynayanlar şimdi modern halı sahalarda oynuyorlar.

Şöyle bir düşünelim 3-4 Milyon Suriyeliye harcanan 30 Milyar Dolar gibi kaç 30 Milyar son 50 yıl içinde Futbola için Ülkemizde harcanmıştır. Ama netice hala Hatice... En ufak bir ilerleme yok.

Sayın Cumhurbaşkanımız ülkenin bir çok yerine fevkalade modern stadyumlar yaptırttı veya yapılanlara destek verdi.

Ama maalesef 14 Haziran'da Türk Milli takımı Dünya Futbol şampiyonasında yer alamıyor. Gidersem açılışta ev sahibi Rusya ile Suudi Arapları izlemek zorundayım.

Bu işi sakın küçük görmeyelim...Gençliğin en sevdiği sporların başında gelir futbol ve futbolda başarı gençliği çok yakından ilgilendirecek ve onları diğer tüm kötü şeyler yerine spora dolayısı ile sağlığa yönlendirecektir.

Benim şahsi görüş ve tahminime göre Futbol'da çok değil, biraz  ileri bir ülke olsaydık Güneydoğu sorunu hiç çıkmazdı, dağlara çıkan çocuklar bugün sahalarda futbol oynuyor olurlardı.

Maalesef antrenör yetiştiremedik, antrenörlük müessesesini disiplinli bir kontrol altına alamadık. Eğitimi doğru yapamadık. Yanlış eğitimli kişilere bıraktık.

Gördüğümüz gibi Almanya bizim bir avuç Türk işçisi içinden nasıl yetiştiriyor, biz ise 80 Milyon avucumuzu yalıyoruz. 

Bunun tek ve yegane sebebi antrenörlerimizin kafi eğitim ve bilgilerinin olmayışı. Hala bugün dahi hatayı bilmemize rağmen rağmen en ufak bir TIK yok.

Herşeyi biz daha iyi biliriz diye inanırız ama futbolda birşey bilmediğimiz tabak gibi ortada

Keşke 14 Haziran'da Türkiye'de katılabilseydi ...


İzlenme: 533
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR