12 Eylül Hakkında Sorular‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar eski tanıdığım Almanyanın en saygın gazetecilerinden biri olan Bay Reuther beni aradı. Kendisi hukuk doktorudur ve 78 yaşlarında, çok koyu bir Sosyalisttir. Artık nadir yazılar yazıyor yerini gençlere bırakmış. "Almanya'da olduğunu duydum, sana 12 Eylül ile ilgili bazı sorularım olacaktı buluşabilirmiyiz bana kısa bir zaman ayırabilirmisin" diye sordu. Bende kendisine 1962 ile 1999 arasında Türkiye'de bulunmadığımı çok kısa süreler gelip döndüğümü söylememe rağmen israr etti.

Bay Reuther ile bir öğle yemeğinde buluştuk, sağdan soldan konuşmalardan sonra bana Türkiye'de 12 Eylül ile ilgili İngilizce ve Almanca kitap hazırladığını bildirdi. Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın mahkemeleri hakkında bilgi aldığını uzun uzun anlattı. İster dabeler olsun, ister demokratik başarılar osun mutlaka çeşitli boyutlardan bakılarak incelenmesi ve ders çıkarılması gerektiğine inandığını ifade etti. Eski dostu Prof. Dr. Nihat Erim gibi bir Başbakanın ve benzer şekilde birçok siyasinin öldürüldüğü ve sanıkların yakalanamadığı, Cumhurbaşkanı seçilemediği  Türkiye'nin o zamanki ortamında ne yapılabilirdi?

 

Sorusunun başlığı ve altsorular şöyleydi:

1. 12 Eylül darbe/ihtilal yapılmamış olsaydı ...

a) Türkiye'nin toprakları bölünmeden bugünkü gibi kalır mıydı?

b) Ölü öğrenci sayısı ne miktara kadar çıkabilirdi?

c) Bugün Türkiyenin başarılı demokrasi ve ekonomisi olabilir miydi?

 

    Bu sorulara yanıt arıyordu Alman gazeteci ve rica ederek tamamen tarafsız düşünce istiyordu. Ben şahsen bu sürelerde Türkiye'de yaşamadığım için bildiklerim sadece kulaktan dolma veya bazı yanlı kitaplardandı. Şahsen hiçbir şeye şahit olmadığım için kendisine kesin bir cevap veremeyeceğimi anlatmaya çalıştım.  Kendi bilgi hazinem içersinde örnek olarak günümüzdeki Suriyeyi gösterdim. Orda sanki bir askeri darbe olsa belki binlerce insan ölümden kurtulacak, dünyanın önemli bir sorunu çözülebilecek. Tabii darbeyi yapanlar en kısa zamanda yönetimi demokrasiye terkederlerse. Kanımca bugün Suriye'de askeri darbe olup Esed tutuklansa bu Türkiye dahil dünyanın çoğu yerinde onay bulacaktır diye düşündüğümü söyledim. Kendiside aynen onayladı.

     Alman gazetecinin sorularına o süreçlerde Türkiye'de yaşamamış biri olarak ancak tahmini cevaplar verebildim.

     Yine kitaplardan ve süreçi yaşayanlardan duyduklarıma göre 12 Eylül olmasaydı çok sayıda öğrenci ölebilir ve iş kan davasına dönüşebilir, belkide bugünlere kadar sürebilirdi.

 

     Bana göre aradan 32 yıl geçmiş, birçok sağ veya sol hükumet seçilerek iktidara gelmiş ve gitmiş. 12 Eylül'ü yapanların çok büyük bir kısmı ölmüş, geriye iki kişi kalmış.

     Alman gazeteci; diğer yandan Kenan Evren ismi bugün Türkiye'de 77 tane Devlet okuluna verilmiş, birçok caddeler, sokaklar, kışlalar, Sanayi siteleri hatta Amerika'nın en büyük Üniversitelerinde Türk devletinin parasını verdiği Kenan Evren isimli kürsüler var. Bu okullarda okuyan öğrenciler ismi verilen ve idol olarak görüntülenen kişilerin mahkemeye verilmeleri, psikolojik etki yapmazmı?'' diye sordu.

 

     Kendisine  bu soruyu bana değil doğrudan Türkiye'deki ilgililere yöneltmesinin doğru olacağını beyan ettim.

     Anlaşılan şimdiye kadar gelmiş geçmiş, sağ ve sol tüm hükumetler merhum Erbakan'da dahil buna destek vermiş.

 

 

    Alman gazetecinin ''O zaman 12 Eylül'e suç iddianamesi varsa, yapanlara bu kadar zaman maddi ve manevi destek veren geçmiş hükumetlerinde suçu desteklemelerinden yargılanmaları gerekmez mi?'' Sorusuna ise eski yalakaları düşününce cevap veremedim.

    Netice olaraki çok koyu bir sosyalist olan Alman gazeteci  "Suriye'de darbe olsa" diyerek yüzüme baktı sonra elimi sıkıp ayrılırken gülümsedi , "iyi olurdu çok hayat kurtulurdu" dedi ve  gitti. 


İzlenme: 1249
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR