KAMULAŞTIRMA İLE İLGİLİ KANUN‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar bununla ilgili bir yazı daha evvel yazmıştım. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye'den yapılan bir müracaatla önemli bir karar alıyor ve bunu Türk Hükümetide aynen kabul ediyor.

Kararda kamunun kendi kullandığı veya kullanıma açtığı tüm yerleri kamulaştırma mecburiyeti ve bunda zaman aşımının kaldırılması. Yani başkasına ait yeri kullanma halinde parasını ödeyerek kamulaştıracak. Türk Hükumetide bunu kabul ediyor ve birkaç yıldır uygulamaya başlanıyor.

 

Mesela dedenizin arsasının içinden yol geçti, veya kenarına kaldırım yapıldı, dedeniz müsaade etti ama birşey imzalamadı ve bu yer kamulaştırılmadı, dedeniz vefat etti aradan yıllar geçsede bu hakkınız kaybolmuyor zira bu konuda zaman aşımını kanun kaldırıyor. İstediğiniz zaman mahkemeye müracaat ederek kamulaştırılmadan kullanılan arazinizin bilirkişi tarafından bugünkü bedeli tespit edilip parasını bir seferde alıyorsunuz.

Hiçbir sorun yok bu konuda, Adalet saat gibi çalışıyor.

 

Şimdiye kadar parasını alan yüzlerle hatta belki daha fazla bile insan var. Ayrıca bu konuda emsaller olduğundan mahkeme çok uzun sürmüyor.

Bu şekilde Belediyeler tarafından elkonulmuş, başta Ankara olmak üzere birçok yer için davalar açılmış ve paraları ödenmiş ve ödenmekte.

Mahkemeler hem zaman aşımını kaldırıyor, hemde Belediyelerin kamulaştırdığı yerin bilirkişi tarafından tayin edilen bugünkü bedelini peşin olarak sahibine veya varislerine ödemesine karar veriyor.

Bazı Avukatlar bu konuda uzmanlaşmış ve Türkiye'nin heryerinde bu gibi davaları alıyorlar ve çok para kazanıyorlar.


İzlenme: 1295
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR