DEVALÜASYON

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar, sıkı durun enflasyon ve zamlar bütün hızı ile geliyor. Neden diye sorarsanız işte size cevabı ve ispatı.  Şu anda Türkiye'de benzin fiyatı 6.30 TL iken Almanya'da 1.45 Euro (10,TL), Yunanistan'da 1.76 Euro (12.30 TL ).  Şimdiye kadar bizdeki benzin fiyatları çok daha pahalı iken nerede ise şu an yarı fiyat. 

Belki de yerel seçimler bekleniyor...

Bu yakında büyük bir artışı gösteriyor. Benzin fiyatları litrede en az 10,--TL üzerine çıkacağı sanki garanti gibi. Çünkü bizde benzin hiçbir zaman Avrupa fiyatlarından ucuz olmadı.

Benzinin 10-12 TL olması demek bundan iki ay evveli ile kıyaslarsanız % 150  artış demektir.

Dikkat edecek olursanız D olar, Euro, İsviçre Frankı, İngiliz Sterlingi, Rus Rublesi ve diğer bütün paralarda birbirleri arasında büyük bir oynama yok, aynen devam ediyor. Tek kıymet kaybeden TL. Bu da TL basılarak çoğaltıldığı ve dolayısı ile kıymeti düştüğünü göstermiyor mu?

Yani devalüasyon...

Amerika veya Papaz ile hiç bir ilgisi olmasa gerek...

Türkiye, içkiye, elektriğe, doğalgaza, petrole büyük zamlar yaptı, diğer yandan büyük özelleştirmelerle hatırı sayılır paralar topladı. Bu paraları yollara, köprülere, tünellere ve diğer birçok faydalı yerlere kullandı ama para bitti ve gelecek para yok.

Ülkede ticaret yaptığını ileri sürüp zarar eden inanılmaz sayıda ticarethane var. Zarar eden ticarethaneler neden açık tutulur, bilinmez. Yani halk devlete vergi vermemek için elinden gelen herşeyi yapar.

Devlette buna bakar, bakar durur... baş edemeyeceğini anlayınca af çıkarır.

Yurtdışında toplam Yahudilerden sonra kendi ülkesi dışında yaşayan en büyük topluluk Türkler. Bankalardaki döviz birikimleri Türkiye'nin bütün borçlarını iki defa ödeyecek durumda olduğu Avrupa Merkez Bankası tarafından kaç defa açıklandı.

O zaman başka ülke ve kurumlar yerine kendi insanımızdan uygun faizli kredi alamıyor muyuz?

Bunu yapmak bu kadar mı zor veya imkansız mı ?  Tahvil, hisse senedi çıkarıp kendi insanımızdan kredi almak varken...

Geveleyip durmayalım, açık konuşalım büyük fiyat artışları istesek de, istemesek de geliyor, yolda. Cebimizdeki para nerede ise yarı yarıya azaldı. 1 Euro = 4 TL idi şimdi oldu 1 Euro = 7 TL.

Daha da olacağını yazımın başında benzin fiyatlarından örnek verdim.  Bekleyin ve yerel seçimlerden sonra görelim ama vatandaşlarıma en önemli tavsiyem bu Bayram'daki gibi para saçmayı bırakıp çok ama çok ekonomik davranmak olacaktır.


İzlenme: 478
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR