MERZİFON YOLLARINDA/ KİTAP AŞKINA

Hatice ALTUNAY

Hatice ALTUNAY

E-Posta : marmarismanset@hotmail.com

Yayınevimiz Baygenç beni Merzifon kitap fuarına davet etmişti. Marmaris kitap günlerinin ardından ayağımızın tozuyla Merzifon’a gidecektik. Ekin Kırtasiye’nin sahibi Muhsin Salman’ın davetlisi olarak. Muhsin Salman’ı ilkin Güncel Sanat Dergisindeki satirik-didaktik şiirleriyle tanıdım. Dilindeki ironi beni çok etkilemişti. Dergiyi her alışımda ilkin onun şiirleri var mı diye göz gezdiriyordum hatta bazı şiirlerini ben niye yazamadım ki diye hayıflanıyordum.

   Muhsin Salman’a imzalı kitaplarımı gönderdim. Beşer kitap gönderdim kırtasiyede sergilensin diye o da bana imzalı kitaplarından özellikle Taşkafa Kamil serileri olan çocuk öykü kitaplarını gönderdi. İlkin kitaplarımızla tanışmış olduk. Uzun ve yorucu yolculuğu yalnızca Muhsin Salman ile tanışabilmek için yaptım. İlk kez Karadeniz bölgesinde bir fuara katılıyordum. Çalıştığım için son iki gün katılabildim fuara.

   Merzifon yolculuğumda beni öğrencilerim burada da bulur diye düşledim. İlk gün anlık fotoğraf paylaşmadım. Gülümseyen Turkuaz adlı imece eğitime destek kitabımızı yayınevlerine tanıttım. Bir de ne göreyim Bilgi Yayınevinde Vural Savaş’a kitabımızı armağan etmeye hazırlanırken, Yıllar öncesi öğrencim ile göz göze geldim. Bilgi yayınevine yardım için gelmişti. Moda tasarımı üzerine okumuştu. Lise yıllarında şiirli ve şarkılı günlerimiz aktı gitti. Zaman akıp gider de izler kalırdı öyle de oldu. Marmaris’in Söğüt köyünden Dilay Gökçe buldu beni öğrencim Devrim Balcı’nın kız kardeşi. Dünya çok küçük dedirten cinstendi yaşadıklarım. İzler varsa yaşardı hep. Ayağımı yerden kesiveren sevinçler içindeydim.

    Ekin Kırtasiye’nin okullar arası iletişimini Hasan Caba sağlıyordu. Öğretmen dayanışması içinde öğrencilerini fuara taşıyor, bizlere konukseverliklerini gösteriyordu. Hasan Caba ve güler yüzlü eşi evlerinde bizleri ağırladılar. Ben şiire düşmüşken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadım. Konukseverliklerinden çok mutlu olduk. Sıdkı Baba’nın şiirleri içinde daldım gittim. Zamanı unuttum, oysa yoldan gelmiştim yorgundum.

   Marmaris’te bir türlü gerçekleştirilemeyen dayanışma burada sergileniyordu. Bizleri güler yüzleriyle karşıladılar. Kitaplarımıza değer vererek emeğimize saygıda kusur etmediler. Yazarları ve şairleri küçümseyici cümleler hiç olmadı. Şiire, öyküye, romana, çocuk kitaplarına dokundular, sayfalarını karıştırdılar, azıcık da olsa içlerini okudular, karşıdan bakıp bakıp geçmediler. Kitap almasalar da dokundular, korkmadılar önemli olan buydu. Yayıncımız Arslan Bayır’ı rahatsız buldum, ağır grip geçiriyordu. Yazar arkadaşlarımın yüzü gülüyordu. Şiire dokunmayan eller şiire dokunduğu için arkadaşımız Türkan Gezer Söğüt çok mutluydu. Arkadaşlarım Meral Kutluğ İlsever, Yaşar Yıltan, Mehmet Özcan Yasdıbaş, Celalettin Tutkun ile bol yazarlı Ekin Kırtasiye’nin konuklarıydık.

   Merzifon kitap fuarında kendi adıma en büyük kazancım Merzifon ve Amasya’da, Çorum’da öğretmen olanlar bizlerle sohbet ettiler, eserlerimize değer verdiler. Çevre illerdeki aşıklar bizi ziyaret ettiler, şiir kitaplarını bize armağan ettiler. Yazmaya hevesli gençlerimiz ile iletişim içinde olduk. Yalnızca şiir kitabı soran, yalnızca şiire gönül verenler vardı.

     Bay genç Yayınevi olarak şiir dinletisini buz gibi bir salonu okuduğumuz şiirlerle ısıttık. Önemsendiğini hissetmek basılan etkinlik ve imza listesinde olmak beni çok mutlu etti. Bizi soğuk etkiledi biraz. Muhsin Salman hastaydı çoğunluk gelemedi aramıza. Bizler de biraz boğaz ağrıları başlamıştı neyse ki vitaminler, destekleyici bitki çayları ile durumu kurtardık.

     Son gün genç kızların sevgilisi yakışıklı genç yazar için çığlıklar atıldı, uzun kuyruklar oluştu. Ünlü yazarlarımız söyleşi yaptı, imza saatleri oldu derken zaman akıp gitti. Komşumuz Yitik Ülke Yayıncılık ile sohbet ettim. Komşuda pişer bize de düşer diyerek komşumuz bizi el emeği yemekleri ile ağırladı. Merzifon yazarına, yayıncısını koruyordu. Bizlere kekler, börekler yapıldı, çayımız, suyumuz her şeyimiz eksik edilmedi.

   İlk kez geldiğim 2. Merzifon fuarından mutlulukla ayrılıyordum. Uzun yol diye az daha vazgeçsem mi diye düşündüğüm fuar, bir Muhsin Salman bir Amasya elması için göze alınmıştı. Sağ olsun arkadaşım Meral bana Amasya elması almıştı. Yeni yepyeni yazar dostlarım olmuştu en önemlisi Gülümseyen Turkuaz için güzel iletiler, telefonlar almıştım daha ne olsundu. Kısmetse gelecek yıllar yine buluşurduk. Masamızdaki arkadaşlarımız birer birer ayrıldılar en son Yaşar Yıltan ve bendeniz kalmıştık. Hasan Caba ve genç ekibi Baygenç Yayıncılığın kitaplarını, Ekin Kırtasiye’nin kitaplarını topladılar.Biz de kitaplarımızı topladık vedalaştık ayrıldık fuar alanından. Biz ayrıldığımızda fuara gelenler vardı son zaman akışında.

    Otelimize taksi çağırdık. Eşyalarımızı bıraktık. Akşamın ışıklarında -kitap aşkından arta kalan-Merzifon’un tarihi yerlerini gezdik, fotoğraf karelerine gülümsedik. Soğuk biraz kırılmıştı sanki ya da biz öyle hissettik. Akşam yemeği yerine birer çorba içtik. Havadan sudan, konuştuk. İlkin yazar arkadaşım Yaşar Yıltan Adana yolcusuydu sonrası ben Marmaris… Gardaki alacalı oyuncu kedi yavrusunun oyunlarını izledim. Yaşamın ağırlığında beni yolcu etti taklacı kedi yavrusu. Ardımdan ince ince yağmur yağdı.

    Merzifon’dan çıkınım dolu döndüm. 
Geçip gitmeyen izler, yeni arkadaşlar, yeni dostlar ve okuyucular....Yazma yolculuğuna yeni başlayacak gençler.daha ne olsun. Her yazarını ünlü ünsüz atlamayan kitapçığında yer veren etkinlik ekibi ÇOCUKLARI VE GENÇLERİ DE UNUTMAMIŞTI. Okumaları için destek bütçe ayırmış ne güzel! Ben de köylere ulaştırayım diye bir kaç etkinlik kitapları ve Atatürk rozetleri aldım mutlulukla verdiler. Gülümseyen Turkuaz adlı kitabımızı buluşturdum onlarla daha ne olsun!

Kitap için yollara düştük 
Yeni dostlar, yeni düşler 
Eskimeyen öğrenciler 
Çiçeği burnunda ögretmenler.
Heyecanlı bir yazı yolculuğunda
Nice gençler ile buluştuk.
                        9 Nisan 2017

     Bereket yağıyordu ardımdan toprağı doyuruyordu. Susuz beyinleri nasıl kitap beslerse öyleydi. Kitaptan beslenmek yolunu aydınlatmaktı fuarlar bunun için değil miydi?

                                                                                                                           Hatice Altunay


İzlenme: 725
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • selamlar

    Misafir benim içinde güzel bir hafta sonu etkinliği oldu. özellikle son gün unutulmazdı. Merzifon'da her sene buluşmak dileği ile. 20 Nisan 2017 11:26

  • Dostluklar tükenmez

    Misafir Yüz yüze görüşmek daha güzeldi. Duygularınız için teşekkürler Muhsin SALMAN 10 Temmuz 2017 21:27

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR