ÜÇÜNCÜ SEFERİM BURDUR OLUNCA…

Hatice ALTUNAY

Hatice ALTUNAY

E-Posta : marmarismanset@hotmail.com

      Burdur’a üçüncü gidişim. Burdurlu dostlarımın ,arkadaşlarımın dediği gibi “Burdurlu oldun artık sen.” “ Sana buradan bir yer alalım.Salda Gölü biçilmiş kaftan .”gibi cümleler içinde beni kelebek kanatlarıyla taşıyorlardı.

      Burdur’a niçin geliyordum. Kanal 15 Burdur –Bucağa Abbas Şenel ‘in özenle sunduğu şiir ve müzik programına (alınmış bir sözle canlı yayına bin bir güçlükle bağlanarak Yusuf Çakar, Ali Bilgen ile olan program) davet edilmiştim.Burdur’da olan Fakir Baykurt  kavşak açılışı ve konferans  ne yazık ki 16 Nisandan bir gün önceye çekilince ucu ucuna  koşturmaca etkinlik içine dahil olmuştum.

15 Nisan öğleden sonrası A.Ali Bilgen beni Burdur kitap Fuarı Kitap günlerine imza gününe dahil etmişti.Öykü kitabevinin organize ettiği kitap günlerine ilave edilmiş bir yazardım.Eski belediye binasının önüne platformu olan bir köşede bir masa  iki sandalye acelece düzenlendi. Sergilik kitaplarım birer tane masamdaydı.İvedilikle Yusuf Ç akar tarafından isimliğim yazıldı.Hazırlanan kuş bakışlı masaya bin bir güçlükle yerleşmiştim.Neden yukarıdan baktık anlamadım. Fark edilmek  adına ise arkamıza kocaman bir afiş olsaydı daha iyi fark edilirdik diye düşündüm.Kendimi göçmeye hazır yörük  çadırı gibi hissettim.Sağ olsun Burdur’da arkadaşlarım,dostlarım beni yalnız bırakmadı.

     Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde Edebiyat ve tarih bölümünde okuyan sanata ,şiire  meraklı gençlerle buluştuk hatta,benimle iletişimini kaybeden bir genç kız beni yeniden görmenin inanılmaz sevincini yaşadı. Yazın dünyasına genç şairler sayfasına aday imzaları dahil edildi.Kısa zamanda verimli zaman oldu benim için.

      Fetiye  Çoktaşar, Yusuf Çakar, meslektaşlarım A.Ali Bilgen,Nermin Bilgen beni yalnız bırakmadılar. İzmirli yazar Rezan Gülseren ile hoş tınılı sohbetler yaptım.Kahve kaçamakları yaptım Fetiye Çoktaşar ile.Kitaplarımı toplayıp fuar alanından arkadaşlarım ile çıktım.Saat beşe doğru Fakir Baykurt  Anıtı ve Fakir Baykurt Kavşağı açılışına gidilecekti.Standı toplayıp hep birlikte anıt açılışına gittik. Hasan Hüseyin Korkmazgil’in  eşi Azime Korkmazgil , Fakir Baykurt’un kızı  Işıl Baykurt ile tanıştırıldım.Protokol epey geniş tutulmuştu. Çeşitli illerden milletvekilleri oradaydı. Muğla  Milletvekili Nurettin Demir de oradaydı.Birbirimizden habersiz Muğlalılar olarak oradaydık.

     Yusuf Çakar Azime Korkmazgil ile fotoğrafımızı çekti. Bir gazeteci titizliği ile bol bol fotoğraf çekti.Biraz gecikti anıt açılışı.Açılıştan sonra Bucağa hareket ettik  Mehmet dede ile Yusuf Çakar’ın özel aracıyla.Yediye doğru  televizyon  provası yapıldı.Programda Abbas Şenel’in yalın ve etkili sunumu ile emniyet müdürü olarak emekli olan şair yazar  Şevki DİNÇAL, Türk Sanat Müziği bestekar ve solisti Tuncay YALIN,bendeniz hemen yanımızda Türk Halk Müziği sanatçıları ile  iki saatlik süreci su gibi geçirmiştik.Eşim bir türlü bağlanamamıştı.Kitaplarımın hepsinden birer örnek getirememiştim. Olanları masaya bıraktım kısmet. Şevki Dinçal neredeyse elli kitap getirmişti masaya.

    Abbas Şenel bizi konuk etmişti.Burdur  Bucak’ta . O kadar yorgundum ki  sıcak su dökününce uykuya çekildim. Ertesi güne dinlenmiştim iyice. Abbas Beyin çalışma ofisinde kahve içtim. Televizyon programın kaydını verdi bana. Program çok sevilmişti. Epey yorum alınmıştı.Başka şiir programına davet etti beni. Kısmet dedim vedalaştık.Beni Bucak garajına bıraktılar. Hemen Burdura giden araca yetiştim.

         Burdur Kitap günlerine kaldığım yerden dahili olarak devam ettim.Şükrü ERBAŞ ile aynı masada kitap içinde olduk. O çabuk gitti ben kaldım Burdurlu arkadaşlarım ve okurlarımla.Yerel basın bizi ziyaret etti.Bir gün de böylece bitti.

        Son gün 17 Nisan olduğu için Köy enstitüleri anma programı için Yusuf Çakar, A.Ali Bilgen ,Mehmet dede(iyi okur) ile Gönen’e doğru yola çıktık. Burdurlu yazar Hasan Kaya ile birlikte kitap sergi standında olacaktık. Etkinlikler sırasıyla gerçekleştirildi.Hasan Ali Yücel,İsmail Hakkı Tonguç, Fakir Baykurt adı gezindi aramızda… Müzeyi gezdim, halk oyunlarını izledik,ödül törenine tanık olduk. Çocukluğumun sepet örenlerinden küçük bir sepet aldım anı olarak.Emekli yazar öğretmenlerimizle derin sohbetler ettim. Benim için anılası muhteşem bir gün oldu.

      Fakir Baykurt anma programı Ankara’da büyük facia sonucu iptal edilmişti.Şimdi onunla ilgili yaşanmış tarihi dokulara dokunuyordum.Eğitim biricik  oluşu , gelişmemizi istemeyen süper güçler tarafından  engellenmiştir ülke içindeki siyasi arena tarafından.Bu gün eğitim çıkmazı içindeki hallerimiz oldukça vahimdir. Üreten ,yaratıcı, bilimden yana eğitim ötelenerek ,hazırcılığa alışmıştır yeni kuşaklar.Özlenen eğitim elimizden kayıp gitmiştir.

      Burdur’da geçen üç günüm tamamı ile dolu dolu geçti.Üzerimde emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ederim.Yeter ki  sanat ışığında yollarımız aydınlık olsun.


İzlenme: 977
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR