KİMLİK /KİMLİKSİZLİK

Hatice ALTUNAY

Hatice ALTUNAY

E-Posta : marmarismanset@hotmail.com

 

    İzmir Gümüldür’de  yazar arkadaşım Nuran Benli’nin organize ettiği her gece bir konuk yazar etkinliğinden dönüyorum.Etkinlikle ilgili okur profilinde ciddi anlamda sorular,sorunlar gözümüzün içine batıyor.Hangisinden başlasam bilemedim . Ben renkli  ninemden başlayayım. Kızıyla hava almak için mi alışveriş yapmak için mi gece pazarına çıkmışlar.Kitap masamızı görünce sarışın çıtır başlı kızı ilgilenmek istedi .Biz de davet ettik.Kadıncağız iki büklüm ,değnek var elinde. Hemen kalktı arkadaşım yer verdi.Oturdu. Başı örtülü üç kadının kapağını inceledi,o inceleyince ben de “Gerçek fotoğraf kayınvalidem, annesi,kayınvalidesi “ dedim .Hemencecik lafı yapıştırdı .” Ne hayırlı gelinmişin. Gelinler kayınvalidesini sevmez.”Benim gelinler diyerek yakınma cümlelerini sıraladı.

Sarışın kız kitaplarla ilgilendi birini beğendi. Nine atladı.” Kaç lira kitaplar.” “Hepsi aynı 10 tl “ denildi.

Nine gözlerini kitaplarda evirdi,çevirdi “Beş lira olsa olma mı ?” “Eh hadi olsun.” Dedim. O arada yatalak kocasından ,evde beklediğinden ,yazarımızın benim için kurduğu cümlelerden “iyi pazarlamacı” lafından her yerlere dokundu da dokundu.Kızı ikinci kitap da almak niyetindeydi öyle biz sezgiye kapıldım onu da armağan ettim.Ninemiz muhteşemdi çalı süpürgesi dili ile her yeri sildi süpürdü. Teşekkür etmesini beklemedik öyle bir dili yoktu;ağzında çengelli bir dille dolaşıyordu. Pes dedik. Eve gideceklerdi sözde dolaşmaya devam ettiler belki de ucuza başka bir şey daha alırlar kendilerini mutlu ederlerdi.Kendisine yer veren yazar arkadaşıma “senden iyi pazarlamacı” olur yakıştırmasını yapan zihniyeti kim severdi ki kızı bile sevemezdi belki de…Kişi kendine bakmaz da çamuru başkasına atar.Can çıkmayınca huy çıkmaz neylersin.

      Asıl beni derinden düşündüren ilginç okurum.kitaplara dokunuyor,karıştırıyor,okumak istiyor. Kitaplarımı tanıtıyorum.Kitabı beğeniyor,eline alıyor,ücretini soruyor. Söylüyoruz. Ücreti veriyor. Kitabı elinden alıp imzalamak istiyorum. “Niçin?” diye soruyor.Adını soruyorum “Niçin soruyorsunuz ?” diyor. Adına imzalayacağımı söylüyorum . ürkek ,kaygılı gözlerini üzerime dikiyor. “Korkma diyorum bizden zarar gelmez.Ben öğretmenim bak sana iletişim bilgilerimi verdim. Korkulacak bir şey olsa niye yazayım.Haklısın güvensiz bir zamandayız.”diyorum.Düşünüyor,dalıp gidiyor,gülümsemiyor. Adını sessizce kulağıma eğilir gibi söylüyor ,nihayet adına imzalayıp veriyorum kitabımı:İçimde Bir serçe.Düşündürüyor beni okurum.

      Hepimizin belleğinde aynı cümle dolaşıyor ,bakışıyoruz.Acıyor muyuz?Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Ben Deli miyim?adlı yapıtından bu yana çıldırmışlığı hesaplayamıyorum.Yürürken kendisiyle konuşan gençleri  gözlemliyorum. Orta yaş, yaşlıları bir kenara bırakırken neredeyse normalimiz yok diyecek gibiyim.

     Her dört kişiden nerdeyse üçünün  bir kenara itildiği,sorgusuz sualsiz yargılamaya geçildiği,bir dönemde ben yazar kılığında ortalık yere oturmuş sivil polis,ispiyoncu,denetlemeci vs vs olabilirim.Her gün sanal alemde bile kirli işler çevirmek için soyguncular, hırsızlar dolaşırken, internet severleri bir güzel severlerken…Kadın okuyum adını vermekte sıkıntı duyması, gözlerini iri iri açması normal değil mi?

     Belleğin korku ağlarıyla donatıldığı şu günlerde sakın ulu orta yere adınızı,kimliğinizi vermeyiniz.Ne olur ne olmaz kendinizi dört duvar arasında görebilirsiniz.Masumluğunuzu anlatıncaya kadar cezanız bitmiş olur tıp ki filmlerdeki gibi…

    Malum ,olmaz demeyin  ya sizin kimliğiniz bir başkasıyla değiştirilir siz suçlu olursanız… Masum insanlar ceza evlerini  boylayıp,hırsızlar,yan kesiciler, dolandırıcılar sizin tüm varlığınızı yerle bir ederse,siz dımdızlak kalırsanız… Kimliğini değiştirsen mi acaba? Genç okurum, genç kadın okurum kaygılarını salıver gitsin, kaygı sende   durdukça yaşayamıyorsun.

      Adını unut gitsin! Kimsin nesin unut! Yeryüzüne bir kum gibi, bir ot gibi bak!... Kum isen ışıltın kalır ,ot isen biçilir,sökülür kesilirsin… Seçim senin …Savrul esen yelle…Sen sen ol kimliğinle savaş ya da

kimliksiz yaşa!...


İzlenme: 760
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR