GÜMÜLDÜR … GECE… KİTAP…OKUR…

Hatice ALTUNAY

Hatice ALTUNAY

E-Posta : marmarismanset@hotmail.com

    Arkadaşım Nuran Benli ile Söke Ağaçlı’da “Kitap okuyana çay bedava” sloganıyla yola çıkılan projede yer almıştım yazar ve şair arkadaşlarımla.Onun mücadeleci yönünü hep takdir ettim. Önemli olan sosyal bir amaç içinde savaşmak,üretmek değil midir? Bir çoğumuz bir amaç için yüz kapı aşındırmayı  kendimize yakıştıramaz ya da en kolayı böyle bir yola çıkmaz beklemeyi tercih ederiz.

   Öncelikle bizimle ilk kıvılcımını attığı Gümüldür etkinliği hazırlığını yaptıktan sonra ,etkinlik haberini bize çoktan uçurmuştu. Ekip çalışması içinde Gümüldür’de her akşam bir yazar ağırlanacak.

  “  Neden her akşam bir yazar ?”sorusuna  “Kimsenin hakkı kimseye geçmesin. Yazara özel olsun. Kimse onun kısmetini kesmesin” “Bir yazar diğer yazarın okuyucusunu etkilemesin.”

Düşünülünce haklıydı. Kitap fuarlarında ,acımasız tavırlar, öteleyişler,küçümseyişler,aldatmacalar,burnundan kıl aldırmayan  yüksek ego ,içsel kendi halinde kendini yalnızca yazmaya verenler karşısında ticari ahlakı hiç gözetmiyordu. Sanki kitap fuarları sebze-meyve pazarı gibi  oldukça ürkek okuyucunun kafası karışıyordu.

    Ben ve benim gibi yazın acemileri ağırlığını,olgunluğunu üç beş kuruş için zedelemek istemediklerinden sessizce köşeciklerinde bekleşiyorlardı. Adına sinek avlamak yakışır cinsinden kırgın bakışlarını uzaklarda gezdirerek.Bazen bize yaz yağmurunun serinletici damlaları düşüyor çocuklar gibi seviniyorduk. Neyse, ne çok dertliymişiz kardeşim. Yazar olmanın çilesi bitmez .Okuyucum,ben usulca konuya döneyim.

   Yazar arkadaşlarımız arkadaşım Nuran Benli’nin organize ettiği akışta Gümüldür gece pazarında okurlarıyla buluşuyor,fotoğraflar çekiliyor,diğerleri de ekleniyordu “bir akşam bir yazar” etkinliği Temmuzda tüm hızıyla sürüyordu.Temmuz benim için düğün telaşlarının yoğun olduğu bir aydı.Çok yakın akraba düğünlerinde masraf büyük olacağından ekonomik anlamda  da kıpırdayacak gücüm  kalmamıştı.Mecburen ağustosa çevirdim pusulayı. Ağustos da  düğün konukları, ardından arkadaşım bize konuk,sonra annemi ağırlamam derken,ağustos da bitiveriyordu.Nuran Beni bana sık sık anımsatıyordu,malum beni önemsiyordu.Gideyim dedim nihayetinde yeni çıkan romanı Kırık Tebessümü  kendisinden imzalı alırım diye düşündüm.İzmir Urla’dan arkadaşım Meral Kutlug İlsever de “Gidelim.” deyince  yola çıkıverdik seminer arası etkinliğe dahil oldum.

     3 Eylül Cumartesi   günü arkadaşım Urla’dan,  ben de Cuma gecesi Marmaris’ten çıkmıştık. Sabahın ilk Gümüldür-Ürkmez taşıtına bindim.Arkadaşım da bir saat sonra yola çıktı. Manolya Cafe de buluşacaktık. Ben biraz erken indim Gümüldür çıkışında Manolya Cafede  bir çay içimi bekleyecektim.İlginçtir ki cafenin tabelası var,ortalıkta kimse yok ,kapı duvar. Zihnimden geçen ilk cümleye gülümsedim.”Sanırım ev çok yakın buraya.” Yorumu geldi ardından.On beş yirmi dakika sonra arkadaşım Meral indi Minibüsten.İkimiz de olmayan cafede içeceğimiz çaya kahkahayı bastık.

      Telefonla ardık Nuran Benli’yi .Sabah uyandırmasıydık. “Bekleyin “ dedi .Beş dakikaya kalmadan hemen yanımıza geliverdi.Gerçekten yazlık evleri bir duvar sonrasıymış.Bizi aldı merdivenlerden aşağı indik.Eşyalarımızı salona taşıdı arkadaşımın eşi  Kemal Benli.Ümran Öztürk ile kucaklaştık,hoş beşten sonra ,odamız hazır edildi, eşyalarımız taşındı ikimizin odasına. Azıcık uzandık yataklarımıza sersemliğimiz gitti biraz.

      Bizi rahat ettirmenin titizliği içindeydi arkadaşım. Muhteşem kahvaltı ,semaverde çay bizi bekliyordu balkonda.Biberleri,patlıcanları,meyve ağaçları içindeydik. Evin Rüzgar’ı bize hoş geldin kokusunu bıraktı.Evin bireyi gibi işlem görüyordu ve öyle yaşıyordu.

     Çay,kahve,sohbet derken akşamı etmiştik.Arkadaşımızın kitabını imzalı aldık.Kitap kapaklarından oluşan kupasına bayıldık. Akşam gece pazarında kupanın ustasından biz de istiyorduk. Hazırlandık akşam etkinliği için kitaplarımı isimliğimi,afişlerimi ve Smyrna’nın kalemleri afişini de aldık. Çiçekli bisikletiyle Nuran Benli’nin öncülüğünde gece pazarındaydık.Arkadaşlarım Meral ,Ümran ve Nuran ,değerli eşi Kemal  Benli bana destek oldular sağ olsunlar.İlginç ,titiz okuyucularım oldu. Bir de zihnimi dolduran Almanya’da yaşayan gurbetçimiz.” Yazarlarımız bizim başımızın tacı. Eşimle ben iyi okuyucuyuz. Kızlarımıza alalım Gümüldür anısı okusunlar .”dedik. Çok etkilendim. Yan tarafta koku standı… Kuyruk oluşmuş kokuya… Gurbetçi baktı oraya pek manidar “kitap kokusunu tanımayanlar kuyruğu.” Nuran Benli ekledi  . “Bize derlerdi koklayın ,İlmi koklayın.”

     Saman sarısı kitapları koklamak,çocukluğum,gençliğim,şimdi burada…Kupa kitaplarımın kapaklarından bezeli arkadaşım Nuran Benli’nin armağanı….Seneye plaket yaptıracağım size.Eylül serin rüzgar bedenimizi neredeyse üşütecek bana  iyi geldi.Kitaplara  dokunanlar oldu. Kitaplardan uzak duranlar da,hatta kitaplardan ürkenler de…Gece ilerledi ,okur ayağını çekti. Biz de kitaplarımızı geceye armağan ettik.


İzlenme: 620
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR