GÜLÜMSEYEN TURKUAZ OLMAK

Hatice ALTUNAY

Hatice ALTUNAY

E-Posta : marmarismanset@hotmail.com

     Marmaris’te   sosyal dayanışma içinde ilk kez alışılagelmiş tonlamanın kabuğunu kırıyorduk  kızım ve öğrencilerim ile. Yıllar öncesi özlemimdi benim. Kolaya kaçılan zihniyetlerin içinde gerçekleştirme olanağım olmamıştı. Bugün git yarın gel aslında gelmesen de olur mantığı içinde gelecek zaman biriktirmiştim.

    Özlem Ertuğrul ile bir kıvılcımla büyüyen  yazma ateşimiz eğitime yürüyecek olan dayanışma ekibimizle neredeyse her hafta toplanır hale gelmiştik. Her düşünce tartışılır olmuştu. Öğrencilik yıllarında kökleşen sunumlar,dinletiler, tartışmalar,Birikim adlı okul dergimiz  bizleri kandırmamış ,Muğla çevresinde Damla, İspinoz, Muş’ta yayınlanan Siya adlı Kültür Dergisine kadar uzanmıştı.

    Bugün geldiğimiz nokta çok önemliydi. Karanlığın atmaca gibi üzerimize çullandığı ağır bir zihniyet içinde genç kızlarımıza sahip çıkmanın zamanıydı. Atamızın modern ve özgür kadınının  sindirilmesi,cahil bırakılmasına asla tahammülümüz olmamalıydı.

  Yüreklerinden dökülenleri özgürce yazan on yazar bir ilke imza atmanın kıvancını yaşıyoruz. Bugün bu mutlu tablomuza katılamayan uzak illerde okuyan ve yaşayanlarımızın gönlü bizimledir.

  Adı Kardelendi kızımızın Kardelenlere destek oldu dayanılmaz oldu onun gücü… Kitaba bir amaç içinde dokunmanın kıvancı sarmıştı hepimizi…Özlem konuşmada sözcümüzdü çok heyecanlıydı. Nasıl olmasın inanılmaz bir olguydu bir kalıp kırılmıştı .Öğrenci,öğretmen elele başarmıştık .O kadar illere gittim o kadar sunumlar, şiirler içindeydim. Kimseye söyleyemedim heyecandan ellerim ,ayaklarım kendinde değildi. Gençlerin okuldan, okumaktan,sormaktan sorgulamaktan uzaklaştığı ve uzaklaştırıldığı bu dönemde bizler dünden gelen güçle onlara önderlik yapıyorduk.

  İnanıyorum ki bizler sosyalleşmenin ve farkında olmanın izinde ardımızdan nice kitleleri sürükleyeceğiz. Gençlerimiz yalnızca kendine odaklı değil;başkalarını da algılama ve anlama olgusu içinde yetişmelidir.

      Bugün emekli olan meslektaşlarım Mehtap Vardıoğlu, Selda Ünlü ve derneğin başkanı Yusuf Sivri ile Marmaris’te bir ilke imza atmanın hazzı içindeyiz. Geç Kalan Sezgi adlı kitabım Türkan Saylan adına çıkmıştı ve tüm geliri Çağdaş Yaşama dönsün istemiştim. Kurallar ve kolaycılık ilkeleri doğrultusunda beş yıl sonra güçlenerek gerçekleşti.

    Böylesine anlamı bütünleyen etkinlikte omuz omuza bize desteklerini esirgemeyen Marmaris Belediyesine, Manşet Gazetesine, Çağdaş yaşamı Destekleme Derneğine, Marmaris Kent Konseyine, Cumhuriyet Kadınları derneğine, Marmaris’teki tüm Sivil toplum örgütlerine teşekkür ederiz.

       Umutsuz yüreklere kanat olalım

       Genç kızlarımızı okutalım


İzlenme: 553
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR