KIZ AKLI/ KIZ HAKLI

Hatice ALTUNAY

Hatice ALTUNAY

E-Posta : marmarismanset@hotmail.com

      Bugünlerde yazmaktan ,düşünmekten kendimi alamıyorum. Yazan mı yazdıran mı demek lazım belki de.Genç kızlarımızın aklı tüy  sanki . İki sözcüğe düğümlü herkes birisi fısıldasın yeter. Çok bilmiş yazıyorsun kendi kızın yok mu kardeşim diyebilirsiniz.Olmaz mı? Onun da aklını çelme takanlar elbette var ha bir de bu işin makul olanı var,olmayanı var.

   Okulumda kendi  kızlarımızdan konuştuk.Ülkemizde okuyan kızlarımızdan da konuştuk.Söz dönüp dolaşıp kız aklına dayandı  ya meslektaşım,  “Kız aklı kaz aklı.”derdi annem. (Seciye Ergene) deyiverdi. O anda olan oldu…

Dayanamadım kahkahayı bastım öğretmenler odası çınladı. Bu deyiş beni çocukluğumdan beri belleğime oya gibi işlenmişti. Köydeki kızların kaz aklı hep dillendirilmişti bir de benim yüzüme baka baka… Sen ne zaman kaz aklına yürüyeceksin der gibi. . Her ne yapsam gizli kontroller içindeydim. Rahmetli nineciğimiz bir de okuması yazması olsa dünyayı duman ederdi bilirim.Annemin belleğinde  kuyrukları birbirine değmeyen kırk tilki dolaşmazdı garibim yalnızca evinin işini, hayvanların bakımını bilirdi. Babamı erken kaybetmiştim belki de” kız aklı kaz aklı “deyişini yaşayacak zaman bulamamıştım. Elime tutuşturulan kanaviçe işlemeleri bir kenara bırakıp ha bire  okumuştum.

   O gün içimde bir hınzır dolaşıyordu. Kolay kanan kız akılları hangi dönemin insanıydı? Ailede görülemeyen sevgi karşı cinste katmerleşecek miydi? Sanal dünya hız aldıkça kanma,kandırılma da hız alıyordu. Kimseye evet demeyen bir köylü kızı görmediği yalnızca fotoğrafını internette gördüğü biriyle  buluşup gezebiliyor,karşısındakinin niyetini yordamlıyamıyordu. Böylesi bir buluşma sonucu evliliğe giden ilişkiler de oluyordu.Kış kıyamet derme çatma düğün yapılan durumlara çoğu kez şahit oluyordum.

    Televizyon dizilerini de hiç masum bulmuyorum bu konuda.Zengin erkek tavlama peşinde eline su dökülemeyecek yoksul kızların çevirdiği onca dümen. Akılları havada,civada,parada,mülkte… Her neyse o muhteşem dizilerde neden bir kitap okunamıyor.Tartışılamıyor ülke gerçekleri. Uzaydan mı düştüler bu ülkeye.

 En lüks mekanlarda eğlenceler, yemekler ,alışverişler  hayat güzelce akıp gider.Topluma rehber olacak genç kız asla bulunmaz bu dizilerde.Toz pembe ilişkiler,entrikalar,kimin eli kimin cebinde  sonrası  kavga ,yaralama adam öldürmeye kadar varır.Kirlenmiş duygularla kirlenir dünya.

  Okumak kendi ayaklarının üstünde durmak, dişiyle tırnağı ile namuslu işlerde çalışmak geçer akçe değil post modern  hayatlarda. Saftır yolunu çizen,inektir  başarılarıyla yolunu açan.Hiç bir zaman düşlere kapılmayan, idealist kızlarımız olsun diye dirsek çürüttük öğretmenlik mesleğimizde. Kazandığımız da oldu kaybettiğimiz de.Asla yılmadık ,ölünceye kadar da yılmayacağız.

   Ülkemizde başka bir sorun daha var ciddi anlamda babalar. Babalar köktenci,kökten kesip  atıyorlar. .Nüfustan siliyorlar, bacaklarını kırıyorlar,eve kapatıp bunalıma sokuyorlar. Babalar kızlarına nasıl değer veriyor bu ülkede anlamakta zorlanıyorum.Anladık “kız aklı kaz aklı “da ya onlara emeklerini verip büyüten ana baba modellerine ne demeli!…Eşlerinden korkan tir tir titreyen, kızların yaptıklarını analarından sorgulayan babalar…Sevgisizlik,ilgisizlik dibine vurmuşsa hayatların,  genç kızlar haklı başka yaşamların içine sürüklenmeye… Eğri oturup doğru konuşalım sevgisizle eğitim vermek birincil ödevimiz olmamalı.Korkuyla, tehditle, baskıyla bir yere varamayız.

   Mahallemizde bir kız kocaya kaçsa, anne annemin meşhur lafı buğusu üstünde çorba gibi tüter yer soframızda.Ne kadar olay varsa ancak yemekte konuşulur,sonra herkes işine gücüne dağılırdı.Kırk yıl düşünsem bana söylenen ,anlatılan her ne ise yeniden anımsayacağım aklıma gelmezdi.

Beden ölür de deyişin yaşar belleğimde .Çın çın öter yüce sesin ninem. “Sineğe sürümlük aklı yok kızların.” O zaman öyleydi ,şimdi değişti desem inanır mısın bana.?Bilirim inanmazsın.

   Geçmişime güldüm.Sınıflarda bir Halide Edip koruyuculuğuna ,idealist kızlarımı uyandırmaya soyundum.Gül gibi hayatları olsun, güzel kuşaklar yetiştirsin her biri.

    Dizilerin,sanal dünyanın hızına erişemezdim ,fakat bir kaçını aymazlıktan gerçekçiliğe döndürebilirsem ne mutlu bana.Bir arpa boyu gidebilmek adına döndüm yüreğime aferin dedim.

   Yarın başka olacak genç kızlar bilinçlenince….Yarın başka olacak biline…


İzlenme: 862
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Kız Aklı, Kız Haklı

    Misafir Sevgili Hatice'm yazılı zevkle okudum. öyle bir konuyu yazmışsın ki bu günün en önemli konularından birini göz önüne bir kez daha sermenden dolayı seni kutluyor. Kalemin hiç susmasın 18 Ekim 2016 10:52

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR