YAPABİLDİKLERİM VE ……………….

E-Posta :


Yeni yıl öncesi hepimizi bir heyecan dalgası sarar. Ne kadar önemsemesek de, birçok şeyin değişmeyeceğini bilsek de yine de umutlanırız, bazı beklentiler içine gireriz ister istemez.

Kimimiz yeni yılda yapmak istediklerimizle ilgili bazı kararlar alırız. Bu kararlarımızın çoğunu tüm iyi niyetimizle gerçekleştirmeye çalışsak da sonuç çoğu kez başarısızlık olur ne yazık ki.

Bu bağlamda, ben de, kendimle ilgili şöyle bir geriye dönüp bir değerlendirme yapmak istedim ve eminim, birçoğunuzun da yaptığı basit ama önemli olan hususlar tespit ettim. Ve 2017 yılı da dahil, uzun zamandan beri yapabildiklerimi gözden geçirdim.

Çevre ve doğayı koruma konusunda hassasiyetimi devam ettirdim. Örneğin, Pazar alışverişi için evdeki mevcut naylon torbaları kullandım.

 Bakkala ekmek vs. almaya giderken bez torba götürdüm.

Bez torba kullanmakla, haftada 6 plastik torbayı kullanımdan çıkartmış oluruz. Bu da  ayda 24 torba,  yılda  288 torba, ortalama  bir  yaşam  süresince 22.176  torba  eder. Ülkemizde 5 kişiden 1 i bunu yapsa, yaşamımız süresince 31.046.400.000 plastik torba kullanımdan kalkmış olur.

Doğada dönüşüm süresi 400 ile 1000 yıl olan naylon torbaların bu kadar yaygın ve sınırsız kullanımı gerçekten bir çevre felaketine yol açıyor.

 

Ellerimi yıkamak için musluğu açmadan önce sabunu elime aldım.

Diş fırçalama sürecinde musluğu sürekli açık bırakmadım.

•Tıraş olurken, diş fırçalarken kapatılan musluklardan kişi başına yılda 12 ton su tasarruf ediliyor.

Duş yaparken, gerektiği zaman suyu akıttım.

•Duş süresini 1 dakika azalttığımızda yılda kişi başına 18 ton su tasarruf edilir.

•Bir duşta ortalama 50 litre su, bir küvetli banyoda 150 litre su tüketilir.

•Musluklarda ve duş başlıklarında su akışını azaltan, ancak su basıncını arttıran yeni sistemleri kullanmalıyız.

Sebzeleri yıkadığım suyla çiçekleri suladım.

Sebze ve meyveleri elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkayalım. 4 kişilik bir ailede bu yöntemle yılda ortalama 18 ton su kurtarılabilir.

Balkon, teras gibi yüzeyleri önce süpürerek temizledikten sonra yıkayarak, çoğu kez silerek daha az su kullandım.

Hortumla yıkama, yaklaşık 550 litre su kullanımı demektir.

Kapı önü, balkon, merdivenler, teras gibi yerlerin temizliğinde hortumla su tutmak yerine süpürge kullanmak veya kova ve sünger kullanarak temizlemek 3/4 oranında su tasarrufu sağlar.

Elde bulaşık yıkamam gerektiğinde sıvı arap sabunu, bulaşık makinesinde parlatıcı yerine elma sirkesi kullandım.

•Bulaşıkları elde değil bulaşık makinesinde yıkamalıyız. 4 kişilik bir aile günlük bulaşığını elde yıkarsa, ortalama 84-126 litre su harcar. Oysa bulaşık makinesi aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Bu da bir yılda ortalama 26-40 ton su tasarrufu demektir..

•Bulaşık makinesi olmayanlar suda kolay çözünürlüğü olan bulaşık deterjanlarını tercih etmeli, bulaşıkları durularken suyun diğer bulaşıkların üzerine akmasına özen göstermeliyiz.

•Çamaşır makinesini tam dolmadan çalıştırmadım.

•Makineyi tam dolu iken çalıştırınız. Fazla ve eksik çamaşırla yıkama yapmayınız. Eksik halde yıkama yaparken de aynı miktar enerji, deterjan ve su tüketirsiniz.

• Çamaşırları yıkarken sıcak su yerine, ılık su kullanınız. Durulamayı ve çalkalamayı ise soğuk su ile yapınız. Elektrik enerjisinin %90;ı suyu ısıtma esnasında harcanır. 30-40 °C su sıcaklığı çamaşır için en uygun sıcaklıktır.

Evlerde suyun % 35'i banyoda, % 30'u tuvalette, % 20'i çamaşır ve bulaşık yıkamada, % 10'u yemek pişirme ve içme suyu olarak, % 5'i ise temizlik maksadıyla kullanılmaktadır. Su sağlıktır ve ekonomik bir değerdir.

Bu değerleri aşağıdaki pratik tasarruf yöntemlerini uygulayarak koruyabiliriz:

•Evdeki bozuk muslukları tamir edersek bir musluktan yılda 1 ton su,

•Sifonu gereksiz yere çekmemeliyiz. Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 lt su harcanır. Dört kişilik bir ailenin fertleri günde bir kez sifonu amacı dışında çekerse, yılda 16 ton su harcamış olur.

•Rezervuara, su dolu 1,5 litrelik pet bir şişe yerleştirin. Bu basit önlemle, yılda 2 ton su tasarrufu sağlanabilir.

 

Çiçeklerimi ve bahçeyi aşağıdaki bilgiler doğrultusunda suladım.

•Bahçe sulamak için buharlaşmanın az olduğu sabah ya da akşamüstü saatlerini tercih etmeliyiz. Yapılan bahçe sulamasından azami yararlanmak için uygun sulama yöntemi, sulama zamanı, uygulanacak sulama suyu miktarının doğru olarak belirlenmesi gerekir. Bu gereksiz su kaybını önleyeceği gibi, bilinçsiz sulamadan dolayı bahçemizdeki çiçeklerin, yeşillerin ve ağaçların yok olmasını önler.

 

İçme suyumu cam şişelere koydum. Ve de Marmaris’te bulunduğum zamanlarda güvenli olduğuna emin olduğum için musluk suyu içtim.

Pet şişelerdeki sular 2 haftadan uzun süre şişede kaldığı zaman, şişenin içindeki zararlı maddeleri çözüyor ve suya karışmasına neden oluyor. Bu da, hücre yapısına çok ağır zararlar veriyor.

Damacanaları temizlemek için deterjan kullanılıyor. İçinde kalan deterjanı temizlemek için gerekli olan 3 damacana su kullanılmadığı için de, suyla beraber deterjan içiyoruz.

Elektrik kullanımında da şunları yaptım.

Neresi olursa olsun, kullanılmayan mekanlarda ampulleri söndürdüm.

Ütü işinin bitmesine yakın fişi çekip, fazla sıcaklık istemeyen kumaşları ütüledim.

Fırın kullanmamı gerektiren pişirme işlemlerini mümkünse aynı zamana denk getirdim.

Buzdolabının kapağını çok sık açmayarak veya uzun süre açık bırakmayarak içindekileri yeniden aynı soğukluğa getirmek için harcanacak elektriğin sarfiyatını önledim.

Televizyon gibi elektrikli ev aletlerini kullanmadığım zamanlarda stand-by durumunda değil de, tamamen kapattım. Böylece, hem elektrik tasarrufu sağladım hem de radyasyona fazladan maruz kalmadım.

Bazı elektrikli ev aletleri kapatılsalar bile elektrik tüketimini sürdürüyorlar. Bu da hem gereksiz bir enerji tüketimine hem de tüketicilerin elektrik faturalarının kabarmasına neden oluyor. Tam olarak kapanmayan elektrikli ev aletlerinin “gizli tüketimi” dünya elektrik tüketiminin en az % 2’sine denk düşüyor. Başka bir deyişle, sadece Avrupa kıtasındaki elektrikli aletlerin gizli tüketimi her yıl altı nükleer santrali çalıştırabilecek kapasitede.

Bilgisayarı kullanmadığım zamanlarda kapattım.

Bilgisayarın da 1-27 W arası gizli elektrik tüketimiyle masum olmadığı belirlendi.

Bilgisayarın hiç elektrik tüketmediğinden emin olmak için tek bir çözüm var, o da prizin fişten çekilmesi. Çünkü, bilgisayarda hiç bir işlem yapılmadığı “yarı uyanık” zamanda da 27 watt gibi oldukça yüksek sayılabilecek bir miktarda elektrik tüketilmesi oldukça şaşırtıcı.

Kahve makinesi gibi aygıtların tüketimi ise 5 W’ın altında.

Kış mevsiminde, evdeki ısı kaybını önlemek için gereğini yaptım ve mevsim için uygun giysiler giydim. Yani, evi adeta hamam gibi ısıtıp kısa kollu giysilerle dolaşmadım.

Kapı ve pencerelerinize gereken izolasyonu yaptırarak % 10'a varan ısı tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Kalorifer peteklerinin duvarla arasına ısı yansıtıcı aluminyum paneller koymak ısının dolaşımı açısından size tasarruf sağlayacaktır.

Evinizin sıcaklığını ortalama 20 derece olarak ayarlayın.

Kızartma yaptığım yağları lavaboya dökmeyerek atık suya karışmasını önledim.

Yemek pişirme işlemlerinde alüminyum kap ve folyo kullanmayı bırakalı çok oldu.

Araştırmalar yüksek ısıya maruz kalan alüminyum folyodaki alüminyum maddesinin yiyeceklere geçtiğini gösteriyor. Bu madde ise kemik hastalıklarına ve zeka geriliğine sebep oluyor.

Zaman zaman bu kadar çok şeyi düşünüp hesap etmekten yorulmuyor değilim. Tümüne boş vermek istediğim anlar da oluyor. Ama, hemen toparlanıyorum ve de içimde beliren yılgınlık duygusunu yeniyorum.

Bu yazımda, sadece su ve elektrik kullanımında yaptıklarımdan bahsettim. Belki, yazdıklarımın bazıları abartılı gelebilir. Ama hiçbirinin uygulanması zor değil. Biraz ısrarcı davranırsanız, bir süre sonra farkında olmadan kendiliğinden yaşam biçiminiz haline geliyor.

Ancak, yapamadığım bazı şeyler de var elbette.

Dileyelim, yeni yılda, herkes kararlarını hayata geçirebilsin.  En önemlisi ise elbette, hepimizin ortak dileği barış ve sevgi dolu bir dünya.


İzlenme: 1113
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR