YERELDE İTTİFAK!

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

Bilin ki hangi parti arasında olursa, eğer biz ittifak yapmayacağız bizde ittifak olmayacak gibi sözler dolaşıyorsa, bilin ki o partiler arasında aleni olmasa da zımnen bir ittifak olma ihtimali bir hayli yüksektir.

Lafı fazla uzatmaya hacet yok CHP, İYİ PARTİ, HDP arasında veya her üç parti arasında yerel seçimlerde ittifak olmayacağını kim diyebilir ki. Yerel seçimlerde genelde olmasa bile bölgeler noktasında ittifak olabileceği gün gibi ortada değil mi? Hatta ve hatta yine bölgeler arasında üçlü veya değişik iki parti olarak ittifak yapılamaz mı? Yani bir bölgede, CHP - HDP bir başka bölgede, CHP - İYİ PARTİ. Elbette bu ihtimallerin hiç birisi uzak bir ihtimal değil.

Gelelim, AKP - MHP ittifak hususuna. Herkesin malumu, yerel seçimlerde bir birlerine küstüklerini alenen beyan ettiler. Yerel seçimlerinde her parti yoluna dediler ve noktayı koydular.

Diğer taraftan her iki partide, Cumhur ittifakının sonuna kadar geçerli olduğunu, bu ittifakın bozulmasının mümkün olmadığını da ifade ettiler.

Ancak. MHP Genel Başkanı, Sayın Bahçeli, Başkanlık Sisteminin devamı ve bekası için yerel seçimlerinin çok önemli olduğunu her toplantıda ve ortamda altını çizerek ifade etmiştir.

Türkiye genelinde yerel seçimlere bakılırsa hemen hemen yüzde seksen belediye başkanlığının, AKP ve MHP ittifakıyla alınabileceği ihtimalinin bir hayli yüksek olduğu görülmektedir.

Fazla uzağa gitmeye gerek yok Muğla bölgesinde bu iki partinin, yani AKP - MHP ittifak etmesi halinde, mevcut üç belediye başkanlığı sayısının altı yedilere çıkartabilmesi ihtimali hiçte uzak bir ihtimal değil gibi durmaktadır. Hele hele CHP yerel secim adaylığı hususunda isabetsiz tercihler yaparsa, bu ihtimali kesin hatta fazlası olabileceği de gün gibi ortadadır.

Evet, MHP her yönüyle kayıtsız şartsız destek verdiği Cumhur ittifakının, yerel secimler dolayısıyla zafiyetine göz yummayacağı apaçık ortadadır.

Peki, bir yandan da, Sayın Başkanın, herkes kendi yoluna diyerek yerel seçimlerde ittifak hususunu kesin hatlarla yok saymasının anlamı ne oluyor?

Sayın Bahçeli’nin, bu beyanatları çelişkili gibi görünse bile, öyle tahmin ediyorum ki masanın bir tarafında, görüşmeler yapılabilir, resim karelerine girmese bile el sıkışmalar olabilir diye düşünüyorum.


İzlenme: 177
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR