TİCARET ODASI SECİMİ, SECİMDEN DE ÖTE

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

 Marmaris yaşayanlarını bir kez daha kutlamak gerekir demokrasiye inançları acısından. A dan Z ye karşılıklı demokratik bir arenada gerçekleşti. Gerek mavi gerekse kırmızı liste taraftarlarını ve de tarafsızları tebrik gerekir.  

Evet, Marmaris’ e yakışır seviyeli olgun ve de öncesi ve sonrasında çok önemli ipuçları taşıyan bir gösterge sicimi idi.

Mehmet Baysal’ın bir kaç gün önce yaptığı yerel televizyon konuşmasına değinmek istiyorum.

Sn. Baysal’ın bu konuşmasının tamamını izledim. Duruş ve ifade tarzı ve de vücut dili, Ticaret Odası için yaptıkları ve yapacaklarını anlatırken, Oda başkanlığına sığmaz gibiydi.

Turizm’den tanıtımdan, ithalat ihracata kadar, baldan yerel yemeklere kadar, özetle Marmaris in kalkınması için yaptıklarını ve yapacaklarını anlatırken Sn. Baykal alçakgönüllü görünümüyle, hedefi 12 olan gerili bir yay gibiydi.

Sn. Baysal dürüst olduğu kadar başarılı bir yerel yöneticidir. Bu olgu inkâr edilemez bir gerçektir.

Elbette Sn. Baysalın gönlünde hangi hedef 12 yatar bilinmez bilinmez ama bence, bu secimin bir göstergesi vardı, o göstergede bu oda seçiminin üstünde olduğunu işaret etmekteydi.

Neden bu secim adeta bir gösterge secimi hüviyetini almıştı?

Gelin secime tepeden bakalım.

Gerek secim öncesi, secim ve secim sonrasında Marmaris’teki tüm odaklar öyle veya böyle destek ve katkılarını olabildiğince ortaya koymuşlardır. Kimi acık, kimi gizli, kimileri de ne yağa ne sabuna dokunmadan iki ara bir derede, bu secime müdahil olmuşlardır.

Tarafsız kalanı bence yoktur.

Belki adı ticaret Odası secimi idi ama aslında bu secim güçlerin mücadele ettiği bir secim olmuştur. Onun için gelecekte yapılacak secimler ve aday adayları için bir gösterge olmuştur.

Neden güçlerin bir mücadelesidir?

Çünkü hiç bir secimde, ister genel isterse yerel olsun oylamaya beş kala, allameyi cihan bile olsanız,1432 oyun 549 unu yani yüzde 38 alamazsınız. Bu oranın tek bir ifadesi vardır oda bu secime güçlerin müdahil olduğudur. Elbette güçlerin mücadelesi derken A dan Z ye yasal zemin ve ortamlardan bahsedilmektedir. 

Bu yarışta, kırmızı liste ve destekleyicilerinin bu mücadeleye geç başlamalarına rağmen inanılmaz derecede yüksek bir oy almaları takdire şayandır bence asıl nedeni kendileri olmakla birlikte güçler mücadelesi olmasından da kaynaklanmaktadır.

Elbette gençler geleceğimizdir, onların önünü açmak güç ve destek vermek, bize Atatürk’ün vasiyetidir.

Geleceğini gençlerde aramayan bir millet elbette dik duramaz. Ben eminim ki geçlerimiz, akıl ve kazanımlarıyla gün ve gelecekte gururumuz olmuşlardır olacaklardır.

Yarışı başarı ile göğüsleyen, Mehmet BAYSAL ve ekibine hayırlı uğurlu olmasını temenni ederken, yeni yeni projelerin, Marmaris ve ülkemize yeni kazanç kapıları açması dileklerimle.


İzlenme: 464
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR