TAŞERON İŞÇİLERİNE KADRO

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

 

Bakanlar Kurulunun "Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının 2018 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kararı", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, KİT'ler ve bağlı ortaklarında personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılan ve 4 Aralık 2017 itibarıyla en az iki yıl kesintisiz olarak ilgili teşebbüs ve ortaklıklarda çalışmış ve çalışmaya devam edenler, yapılacak sınavda başarı göstermeleri halinde işçi statüsünde istihdam edilebilecek. İki yıllık sürenin hesaplanmasında, yıllık izin, doğum izni, askerlik ve toplamda 30 günü geçmeyen kesintiler dâhil edilmeyecek.

Teşebbüs ve bağlı ortaklıklar bu kararın yürürlüğe girmesinden itibaren aynı yıl içinde yazılı, sözlü ve ya uygulamalı sınav yapacak. Bu kapsamda yapılacak sınava ilişkin usul ve esaslarla gerekli nitelikleri tespit etmeye yönetim kurulları yetkili olacak.

Çalışma hayatını canlandıracak bir uygulama. Alkışlanacak bir karar, hayırlı olsun.

Sınavların yazılı ve de sözlü veya uygulamalı yazılı şeklinde olması da ayrı bir güzellik bence.

Belli ki yetenek gerektiren işlerde uygulamalı sınav yapılacaktır bu da olabilecek bir adaletsizliğin önüne geçilecek demektir. Yapılan işte kim daha yetenekli ise işe o alınacaktır anlamı çıkmaktadır.

Öte yandan işçilerin kadroya geçirilmeleri nedeniyle taşeronlarda ayrı bir nefes alacaklardır. Hal böyle olunca işler daha süratli, kaliteli olacaktır.

Ne diyelim çalışma hayatına hayırlı uğurlu olsun beklenen bir hamle idi ancak beklenen sureden çok önce hayata geçirildi.

Darısı diğer, çalışma hayatına katılamayanlara, toplum barışı için gerekli olan yasalara.  


İzlenme: 193
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR