SAHİLDEKİ BAYRAKLAR

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

Elbette bu yazılanları biliyorsunuz ancak bazı bilgilerin zaman zaman tazelenmesinde hatırlatılmasında fevkalade önemli olduğunu da biliyorsunuz.

Bu bağlamda;

 Marmaris’ te tatilini geçiren Üstatların üstadı, üstadım Sn. Cahit BAYIR, plajları kullanan gerek biz ve misafirlerimiz için, gerekse sorumlular için hayati bir konuda, bir alıntıyı paylaşmıştır. Yorumsuz aynen yazıyorum.

Geçtiğim ay tatil yaptığım Marmaris sahilinde 3 yıldır çalıştığını söyleyen görevliye sordum; Bu sarı/kırmızı bayrağın anlamı ne diye, ne derse beğenirsiniz, bilmem a bey !

Cankurtaran Bayrağı

Sıcak havaların gelmesiyle birlikte insanlar sıcaklıktan biraz kurtulup serinlemek için sahil beldelerine giderler. Denizin tehlikelerini unutmamak gerekir. Bunun için alınması gereken bazı önlemler vardır. Önlemlerin en başında sağlıklı ve güvenli plajlar gelir. Plajlarda farklı renklerde bayraklar görürüz. Kırmızı, sarı, mavi, renklerde bayraklar dalgalanır. Bu bayrakların her birisinin bizim için önemli olan anlamları vardır. Bu bayraklar cankurtaran bayrağı olarak adlandırılır.

 Plajlarda bulanan mavi bayraklar sadece temizliği ifade etmez. En çok plajın güvenli olduğunu göstermektedir. Plajda özel eğitim almış gümüş bröveli cankurtaran olduğunu ifade etmektedir.

Mavi Bayrak

Plajın mavi renkte bayrak bulundurabilmesi için bazı kurallara uyması gerekmektedir. kar amacı içermeden uluslararası bir sivil toplum örgütü olan Foundation for Environmental Education- Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından cankurtaran bayrağı arasından mavi bayrak programı belirlenmiştir. Bu programda 27 kriter bulunmaktadır. 27 kriterin ana başlıkları şöyledir; çevre ve yönetimi, can güvenliği ve hizmetler, yüzme suyu kalitesi, çevre eğitimi ve bilgilendirmedir.

 Çevre ve yönetimi; plajın bağlı bulunduğu yerel yönetim ya da plaj yöneticisi plajlarda çevresel kontrolleri ve denetimleri yapmak ve çevre yönetimi sistemi oturtmak amacıyla belde bazında Mavi Plaj Yönetim Komitesi oluşturmak zorundadır. Plaj, işletme ve arazi açısından kıyı alanları kullanımını içeren tüm yasalara uymak zorundadır. Hassas alanların kullanımıyla ilgili tüm yönetmeliklere uymalıdır. Plajlar temiz tutulmak zorundadır. Plajların kapasitesine göre çöp kutusu ve konteynır bulunması gerekmekte ve bunlar düzenli olarak boşaltılmak ve temizlenmek zorundadır. Plaja gelen yosun ve diğer doğal bitki kalıntılarının plajda kötü görüntü yaratmadığı sürece bırakılması gerekmektedir. Plajda geri dönüşüme katkıda bulunan atıkların ayrı toplana bilmesi için imkanlar sağlanması gerekmektedir. Yeterli sayıda sıhhı olanak bulunması gerekmektedir. Sıhhi olanaklar atık su sistemine bağlı olmak zorundadır. İzinsiz kam, atık boşaltılması, araç kullanımı olmamalıdır. Kedi, köpek gibi evcil hayvanların plaja giriş kontrolleri katı bir şekilde olmalıdır. Plaja ait yapı ve ekipmanları bakımlı olmak zorundadır. Çevrede Tatlısu ve deniz alanları varsa buradaki doğal yaşamı izleme programları düzenlenmelidir. Sürdürülebilir bisiklet, toplu taşıma araçları gibi ulaşım araçlarına teşvik etmelidir.

Sarı Kırmızı Bayrak

Plajda bulunan diğer cankurtaran bayrağı sarı, kırmızı renklerdedir. Sarı kırmızı bayrak cankurtaran görevde denize girilebilir demektir. Sarı kırmızı bayrağın altında ayrıca sarı bayrak var ise cankurtaran var görevde ama denize girmek riskli anlamına gelmektedir. Sadece kırmızı bayrak asılırsa kesinlikle denize girilmemesi gerektiğini göstermektedir.


İzlenme: 214
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR