İSTİHDAM ARTMIŞ İŞŞİZLİK DÜŞMÜŞ

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

 

rn

Ne mutlu Türküm diyene.

rn

Türkiye’nin nüfusu seksen milyonu aşmış, genç nüfus dediğimiz 15 -24 yaş aralığı nüfusu ise yaklaşık 13 milyona ulaşmış.

rn

Başka bir ifade ile genç nüfus oranı genel nüfus oranı içerisinde yaklaşık yüzde 17.

rn

TUİK açıkladı, “Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 432 bin kişi azalarak 3 milyon 210 bin kişi oldu”.

rn

15 - 24 yaş arası işsizlik 3,7 puanlık azalış göstermiş ve de işsizlik oranı yüzde 17,7 olmuş.

rn

Yani genelde işsiz olanlar 432 bin kişi azalmış ve Türkiye de işsiz sayısı 3milyon 210 bin kişi olmuş.

rn

 Vallahi bravo tebrik etmek lazım Türkiye’de artık hemen hemen işsiz ve aç yok dersek yalan söylememiş olacağız Türkiye İstatistik Verilerine göre.

rn

Seksen milyonluk ülkede üç milyon işsiz, yüzdeye bile gelmiyor. Yüz hane bir işsize baksa Türkiye de işsizlik yok edilmiş olacak.

rn

Bir de bak 15- 24 yaş aralığındaki, yaklaşık on üç milyon nüfusunda da işsizlik oranı 3,7 azalmış, yani 432 bin işe alınan vatandaşın yüzde 3,7 si gençmiş. Kutlamak lazım.

rn

Genç nüfuz dediğimiz 15-24 yaş aralığındaki yaklaşık on üç milyon insanımızdan, her üç kişisinden biri işsiz. Sadece bu dilimde işsiz sayısı yaklaşık 4 milyon kişi. Nasıl oluyor da genel nüfusun yüzde yaklaşık yüzde 16,5 ini oluşturan genç nüfusta işsizlik oranı dört milyonu geçmişken genel işsizlik sayısı 3.210 kişi oluyor?

rn

Tarım da daralma, fabrikalarda kapanma, işyerlerinde sayısız kepenk indirme, işçi personel çıkarma hat safhada iken diğer taraftan da istihdam ha bire de bire artıyor demek ne derece doğru yorumu siz okurlara bırakıyorum.

rn

Yazık yazık, ne yazık ki resmi rakamlara bile secim kokusu sinmiş.


İzlenme: 150
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR