İMKÂNSIZ AMA…

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

Bu önemli iki kelime Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov,  ait. Yaptığı Rus televizyon açıklamasında,

“Finans ödemelerini ABD bankaları üzerinden yapmamak için yolların bulunması gerektiğini”,

 “Maalesef henüz dolar olmadan yaşamamız imkânsız. ABD gerçekten bu konuda büyük bir güç ve özellikle finans ve ekonomi alanında onları göz ardı edemeyeceğimiz bir tavırda”olduklarını”,

Ryabkov, “tüm ülkelerin doların kilit rezerv dövizi olarak kullanıldığını”, belirtti ve ekledi:

“Küresel dövizlerin çeşitlendirilmesi, ulusal dövizlerdeki ödemelerin genişletilmesi ve Amerika’nın bankalarındaki hesaplarına bağlı kalmayacağımız bir şemaya geçmemiz gerek.”

İki hayati önemdeki konuya vurgu yapıyor, bu ekonomik vurgu sadece kendi ülkesi için değil kilit rezerv dövizi olarak dolar kullanan her ülkeyi yakından ilgilendiriyor.

Peki, Dolar bu vasfı ne zaman kazanmış, 1944 Bretton Woods Konferansı’nda, dünyanın rezerv para birimi olarak kabul edilmiş.

Öte yandan ABD, hâlihazırda bir numaralı petrol üreticisi.

Gel de işin içerisinden cık. Rusya yetkilisi bile ‘imkânsız ama…’ diyerek şimdilik doları alt etmenin ve de ödemelerin dolar ve ABD Bankalarından geçirilme şartının, mümkün olmadığına işaret etmektedir.

Zamanla olur mu bal gibi olur. Devletimiz boşuna demiyor ithalat ve ihracatları, her ülke kendi milli parasıyla yapsın diye.

Bu gerekli ekonomik değişimde, ilgili tüm Devletlerin el birliği yapması gerekmektedir. Başka türlü Dünyanın jandarmasının havası almak zor olur, zor olsa da biraz zaman alır.

Doların boyunduruğundan, ülkelerin öyle veya böyle kurtulmaları gerekir.

Hepimiz biliriz daha doğrusu bankalardan borç para alanlar bilir. Öde babam öde bir türlü borcun sonu gelmez, neden diyeceksiniz çünkü aldığımız borç borç olarak artan faiz yüküyle, yerini muhafaza eder de, ödeme gücü oransız bir şekilde tükendikçe tükenir. Genel de ne yaparız bir başka bankadan ödemeler için borç almak zorunda kalırız.

IMF de öyle değil mi fasıl üzerine fasıl, her fasılda dünya kadar borç yükü. Ömürler bitse de, IMF e borç biter mi?

Dünyanın bir başka raya oturtulması zarureti doğdu gibi.


İzlenme: 280
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR