HEYACAN DORUKTAYDI AMA…

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

 Evet, heyecan doruktaydı. Belki hayatımızda bir ilki yaşayacaktık. Büyük bir hayat sınavından geçecektik.

Marketlerde alışveriş sepetleri hep dolu dolu gidiyordu ödeme gişelerine.

Bir kaç gün öncesinden yaşayanlarımız evlerde stok yapmaya başladılar.

Muğla’da ve Marmaris’te kriz masaları kuruldu. Halk bilgilendirildi.

Başta ciddiye alınmayan bir fırtına uyarısıydı bu. Güney ege ve İzmir başta olmak üzere, sıkça Amerika’da gördüğümüz ve seyrettiğimiz kasırga benzeri bu fırtına ülkemizi ve de özellikle sahillerimizde büyük hasar açacak cinstendi.

İlgili kurum ve kuruluşlar gerekli önlemleri almıştı.

Yüz yılda bir olabilecek ve de kalıcı hasar açabilecek ölümlere sebebiyet verebilecek bir fırtına ve sel felaketinden bahsediliyordu.

Ben de bir birey olarak evimin çatılarını kontrol ettim boşta olan kiremitleri aşağıya indirdim acık sahalarda masa sandalye ne varsa tıktım evin içine. Toplu alışveriş yapmadım sadece su takviyesi yaptım bir de ilk yardım çantasını kontrol ettim.

Korkum neydi biliyor musunuz, benim ev de dâhil Marmaris ve civarında bulunan evlerin bana göre, yüzde 90’ı, yirmi yılı aşkın binalardan oluşuyor. Su depoları dâhil bütün çatılar iktisadi ömürlerini doldurmuş durumda. Saatte 90 veya 120 kilometre hızındaki bir fırtına, ne su depolarını ne de kiremitleri yalar geçer, hepsini peşine takar, kiremit ve tenekelerden oluşmuş bir bulut tabakası yapar. Gerisini mi? düşünmek bile istemiyordum.

Yaşanan alarm, bizlere, kurum ve kuruluşlara çok önemli bir ders olmalı.

Kalem, defter an itibariyle ele alınmalı.

Ya bizde böyle bir fırtına, kasırga,  tsunami veya benzeri bir afet olursa diye?

Malum, Marmaris bir sel felaketi yaşadı araçlar sulara gömüldü denize sürüklendi. Başta belediye olmak üzere tüm kuruluşlar, sorunları tespit edip, gerekli önlemleri aldı ve alt yapı sorununu çözüldü. Allah beter felaketlerden tüm insanlığı korusun.

Belediye başkanlığı seçimleri yaklaşıyor, aday olacakların bu ve benzer konularda, alınacak önlemler ve yapılması gerekli işlemler hakkında, kim manifestolarında geniş yer verirse, seçimlerde bir adım öne çıkacağının garantisini şimdiden veriyorum. 


İzlenme: 283
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR