EV SATIŞI SANKİ KARPUZ PAZARI

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

   

Seç ana, seç teyze sen de seç kesmece bunlar beğenmezsen paranı geri alırsın, amca sende seç kapanın elinde kalır bu karpuzlar.

Sanki Pazar yerinde karpuz satar gibi konut satmak istiyorlar.

Elbette Türkiye’de hatırı sayılır bir konut açığı var.

Mevcut konut sayısı ne kadar derseniz, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİGM) açıkladı.

Buna göre, Türkiye genelinde 15 milyon 514 bin 953 konut, bir milyon 427 bin 860 özel iş yeri, 304 bin 548 kamu iş yeri, 546 bin 454 yazlık-mevsimlik, 318 bin 676 inşaat, 245 bin 391 imara açılan arsa, 851 bin 759 tahsis arsa, 13 bin 651 geçici numaralama (çadır, baraka, afet bölgesindeki geçici konutlar ve karavanlar) ve 4 milyon 147 bin 554 arsa var.

Peki, Türkiye’de ne kadar konut açığı var derseniz,

12. Gayrimenkul Zirvesi ve ISTANBUL REstate Gayrimenkul Fuarı sonrasında açıklanandı

“2023 Vizyonunda Gayrimenkul Sektörü” raporunda, “Türkiye'nin toplam konut ihtiyacının 2023 yılına kadar olan dönem için 7,5 milyon adet.

Yapılan araştırmalar göstermiş ki yıllık konut üretimi 700 bin civarında.

Bu konut açığı ne zaman kapanır derseniz bence bu acık, dünya var oldukça kapanamayacaktır.

Hal böyle iken yapılan konutlarda, satış problemleri doğmuş gibi görünüyor.

Konut satış reklamlarına şöyle bir kulak verelim.

“2019 yılına kadar ödemeleriniz şirketten, ”borç ödeninceye kadar sıfır faiz”, bilmem kaç yıl ödemesiz satış,” “ya da ayda 8 bin kira taksitle muhteşem evler”, gerçi hepsi muhteşem evler “…

Beğen beğen al sanki parasız veriyorlar her seçeneğin kendisine göre öyle bir taksiti var öde babam öde bir ömür yetmez, belki üzerine torunun da ömrünü eklemek lazım.

Dedim ya kesmece karpuz satışı sanki.

Gerçek şu ki konut konusunda biraz ömrünü tüketmiş bir kişi olarak- en azından yarısını ödeyebilmek şartı hariç-, cazip taksitlerle ev almak, sonu bilinmeyen bir tünele gözü kapalı girmek demektir.

Vergilerin hangi çeşidi olursa olsun ortalama 70 bin lirasının üstündeki gelirler için yüzde 35 vergi dilimine sokulduğu, çalışan memur işçi ve emeklilerin maaş zamlarının devede kulak olduğu, geçim denilen olgunun inanılmaz, tahammül edilemez yük olduğu bir ülkede, bu satış rakamlarıyla bırakın ev almayı bir çift öküz bile alınamayacağı gerçeği gözler önündedir.

Bir oda bir salonunu Devlet versin, tuvalet ve banyosunu da işçi memur emekli alsın diye bir politika üretilebilirse belki konut sorununa o zaman bir çözüm getirilebilir.


İzlenme: 373
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR