ZOR HAYATA ALIŞMAK

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Zengin, zengin kere zengin oldu.

Bundan sonra nasıl zengin olunur, kimler zengin olur derseniz, stokçular, kara borsacılar, kaçakçılar,dolandırıcılar, tefeciler ve benzeri dallarda faaliyet gösterenler olacaktır.

İhtimal o ki, kimler geçim ve yaşam savaşı verecek derseniz, bordo mahkûmları, emekli, alın teriyle çalışan işçi, esnaf ve dar gelirliler özetle zengin olanların dışında, ben, sen, o, velhasıl hepimiz olabiliriz.

Kimileri pasta yerken kimileri ekmek temininde zorluk çekebileceğini de düşünebilmeliyiz.

Ekmek demişken, şu tarihi notu da düşmeden edemedim.

*

‘Paris'teki ekmek kıtlığının doruğa ulaştığı esnada, Reims'de XVI. Louis'nin taç giyme töreni, gerçekleşirken, söylenmiş olan, "Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler!" sözü, Marie Antoinette'i (Fransa Kraliçesi ve Avusturya arşidüşesi) mâl edilmiştir. Ancak ekmek kıtlığından haberi olduğunda, Marie Antoinette şöyle not almıştır, "Kendi bahtsızlıklarına rağmen bizlere böylesine iyi davranan bu insanları gördükçe, onların mutluluğu için kesinlikle daha sıkı çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu gerçeği kral da görmektedir. Kendi adıma konuşmam gerekirse, taç giydiğim günü -yüz yıl bile yaşasam da- hayat boyu unutmayacağım."

*

Her ülkede ekonomik kriz olabilir. Ancak bu krizler buhrana dönüştüğünde ne yazık ki fakir ile zengin arasında da uçurumlar oluşur.

Ülkemizde ekonomik dişliler ne yazık ki bozulma yönündedir ancak hükümet bu duruma duyarsız kalmamakta acil önlem paketlerini art arda yürürlüğe koymaktadır.

Ülke olarak bu ekonomik badirelerin atlatılabilineceği umudunda olsak ta, tünelin sonundaki ışığı görebilmek için birlik ve beraberliğin henüz sağlanmadığı görülmektedir. Başta, içimizdeki İrlandalılar, stokçular ve kara borsacılar… hortlamış vaziyettedir.

Bir diğer husus, ekonomi umudu sevmezde, bilmez de. Ekonominin can damarı, gerçek, ticari ahlak ve güvendir.

Ekonomik satıhta, birlik ve beraberlik sağlanmadıkça, Ülkemiz artık, başka ülkelerin, dar gelirli vatandaşlarının cenneti olabileceği ihtimalide, hiç bir zaman göz ardı edilmemelidir.


İzlenme: 172
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR