ZOR ÇAMAŞIR

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

*Kredi kanalları açık tutulmaya devam edecek

*Firma nakit akışlarının sürdürülebilirliğini teminen, vade ve fiyatlamalarda esneklik sağlanmaya devam edilecek

*Kur artışı nedeniyle limit aşımı oluşan kredilerde limit aşımı dikkate alınmayacak ve kredi kapama talebi yapılmayacak

*Yine kur etkisi ile teminat değeri risk tutarını karşılamada yetersiz kalan krediler için firmalardan ilave teminat talep edilmeyecek

Yukarıda belirtilen, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, reel sektörün banka kredileri kapsamında bir dizi rahatlatıcı tedbirin bugün itibari ile devreye alındığını ilan edilmiştir. Ve kredi kanallarının açık tutulmaya devam edileceğini, ayrıca alınan bu kararlarında, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu tarafından üyelerine tavsiye niteliğinde alınan kararlar olduğunu ve kamuoyunda yanlış anlaşılmalara neden olunmaması için bildirim gerekliliği doğduğu önemle hatırlatılmıştır.

Alına tavsiye kararları proje olarak elbette doğru. Ancak uygulamada zorlukların olabileceği ihtimali bir hayli yüksektir.

Kur artışı ile ilgili olarak meydana gelen limit aşımının dikkate alınmaması ve paralelinde de ortaya çıkabilecek teminat açığı içinde ilave teminat alınmaması istenmektedir.

Bu tavsiye kararının tatbikattaki uygulamada zorluğu şüphesiz ortadadır.

Siz Bankacı olarak, kurların devamlı yükselme meylinde olduğu bir piyasada, riski hangi seviyede durabileceğini nasıl öngörebilirsiniz?

Yine kur artışının yükselme seyrini takip etmesi durumunda, hangi noktada teminatlarınızın yeterli olabileceğini düşünebilirsiniz?

Ve yine kur esnekliği devam ettiği müddetçe, kredi kanallarını nasıl acık tutulabilecek ve de kredi kullandırılmalarında nasıl esnek davrana bilinecektir?

Bankalarda denetim mekanizmalarının, hafifletilmiş veya kaldırılmış olduğu düşünebilse bile, kur artışı nedeniyle meydana gelebilecek bu gibi istenmeyen durumlarda, Bankacılık sektörünün kredi verilmesine devam etmesi karşılıksız kredi kullandırma ile eş değer mütalaa edilmemekte midir?

Hükümetin bu ve buna benzer bir durumlarda ortaya çıkabilecek bu olumsuzlukların izalesi için, acilen ve münhasıran bir fon tahsis ettiği müddetçe yukarıda belirtilen sorunların yaşanma olasılıkları elbette azalacaktır.


İzlenme: 344
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR