YILBAŞI

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Evet, yılbaşı diye bizlere özgü bir gün yok aslında bunu herkes biliyor. Kaldı ki tarih ve tarihçiler de yılbaşı ve yılbaşı kutlamalarının Hristiyanlık ile bir ilgisi bulunmadığını da vurgulamaktadır.

Noel baba derseniz o da o tarihlerde İskandinavya da ucan atı olan Odin in, atına yem diye, çocuklarca çorapların içine havuç ve şeker koyup duvarlara asarlarmış. Buna karşın Efsaneye göre ODİN de çocukları sevindirmek için onlara hediyeler alıp dağıtırmış. Sonrasın da adı Noel olmuş,

Ülkemizde mi nedense çoğunlukla kutluyoruz. Ha kutluyor da ne yapıyoruz, kendimizi eğlendiriyoruz, yakınlarımıza hediyeler veriyoruz, yiyor içiyoruz.

Ben de aşağıda artık bir fıkramı yoksa gerçek mi karar veremediğim bir alıntı ile duygularımı paylaşmak istedim.  

Adam, 3 yaşındaki kızını, oldukça pahalı bir hediyelik kaplama kâğıdını ziyan ettiği için azarlamıştı.

Küçük kız, koskoca bir paket altın yaldızlı kâğıdı, bir kutuyu eğri büğrü sarmak için kullanmıştı.

Yılbaşı sabahı, küçük kız paketi getirip “Bu senin babacığım!” dediğinde babası üzüldü. Acaba gereğinden fazla mı tepki göstermişti kızına? Bir gece önce yaptığından utandı… Ne var ki paketi açınca yeniden öfkelendi. Kutunun içi boştu. Kızına yine bağırdı; “Birisine hediye verdiğinde kutunun içinde bir şeyler olması gerekiyor. Bunu da mı bilmiyorsun küçük hanım?” Küçük kız gözlerinde yaşlarla babasına baktı. “O kutu boş değil ki baba!” dedi. “İçini öpücüklerimle doldurmuştum!” Babası, öyle fena oldu ki… Kızına sarıldı; beraber ağladılar. Adam o altın kutuyu ömrünün sonuna kadar yatağının başucunda sakladı. Ne zaman keyfi kaçsa, ne zaman morali bozulsa, ne zaman kendini kötü hissetse kutuya koşar, içinde minik kızının sevgiyle doldurduğu hayali öpücüklerinden birisini çıkarırdı.

Başta okurlarımız olmak üzere tüm insanlarımıza, sağlıklı ve huzurlu nice yıllar diliyorum.


İzlenme: 356
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR