WANTED USA AND EURO

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Neden yabancı bir başlık attınız derseniz konu yabancı para ile ilgili borç ödemeleri olduğundan Türkçesi, dolar ve Euro aranıyor olan İngilizce başlığı kullandım.

Malum Türkiye yabacı para içinde yüzerken ne oduysa oldu yabancı para dar boğazına düştük.

Anlaması ve yorumlaması hiçte zor olmayan basit sebeplerle. Bu bolluğu tabiri caiz ise yabancı paraları, betona gömdük.

Sonrasında ne oldu, ne olacak, eloğlu paramın taksitlerini ve faizlerini ver deyince de kriz patladı. Kurlar yükseldi ekonomi tepe taklak oldu.

Yabancı para kaynakları sadece turizmde kaldı ona da gereken önem verilmiyor ne yazık ki.

Hani derler ya kirli çıkı misali nerede varsa birikmiş yabancı para şimdilik o kapılar çalındı ve de elde avuçta ne varsa alındı. Bunlardan biri Borsa oldu diğeri ise TSMF yani Tasarruf Mevduatı Fonu.

Aynen yazıyorum.

Borsadan yapılan açıklamada, ekonomik göstergelerin mevcut döviz kurlarına yeterince yansımadığı ve TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksinin Nisan ayında 81,71 ile veri tarihinin en düşük seviyesine gerilediğine dikkat çekilerek, "Tüm sektör ve şirket mali tablolarında kurun bu seviyelere çıkmasını gerektirecek ekonomik bir verinin bulunmadığı dikkate alınarak, Türk Lirasına olan güvenimizin ve desteğimizin bir göstergesi olarak, Borsamızın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamı bugün itibariyle Türk Lirasına çevrilmiştir." denildi.

 

TMTF’den yapılan yazılı açıklamada ise,

"Ülkemizin finansal istikrarına katkı yapan en önemli ve öncü kurumlardan biri olan TMSF, bu bilinçle ve Türk lirasına duyduğu güvenin de etkisiyle bankalarda bulunan mevduat sigortacılığı rezervi içerisindeki döviz cinsinden varlıklarını Türk lirasına çevirme kararı almıştır. Alınan karar kapsamında kurumumuz, haziran ayı içerisinde toplamda yaklaşık 1,6 milyar liraya karşılık gelen döviz cinsinden mevduatını Türk lirasına çevirecektir."  Kaynak: A A

*

Bu kaynakların birikimleri şimdilik az da olsa yaraya mehlem olarak kullanıldı sonrasında ise belli ki birikenler kullanılacak.

Peki, vadesi gelince bu yabancı paralar nasıl ödeneceğini, şimdilik kimse ne soruyor ne de yorumluyor. Kim bilir belki de ileriki tarihlerde ekonomi, sağlam raylara oturtulamaz ise kur sabitlenir, yabancı para mevduatı olanlara Türk parası ödenir bu davada kapanır.

Bu ortamda geçici tedbirler neler oldu derseniz Dolar, benzin, Euro, çıldırınca, halkın satın alma gücü yer ile yeksan oldu. Bu durum karşısında, İktidar hemen önlemlerini aldı vatandaşa biner bazılarına da beşer yüz lira ikramiye verdi. Hamle yerindeydi ama verilen ve vaat edilen parasal imkânlar bir başka krizin kapısını çalabilecekti. Şimdilik bu kriz göz ardı edildi ne zamana kadar, belli ki secimler bitinceye kadar. Peki, sonrasında ne olacak? Ne olacağı var mı, muhtemelen olmayan kemer sıkılacak, var olanların iki cebindeki yetmezse koyun cebindekilerde alınacak, vergiler öyle bir artacak ki, on iki ayda bir verdikleri ikramiyeyi her ay geri alacaklar. 

Berlusconi şaşırmış: “Veronica, sevgilim bak şuna. Pantolonlar 20 avro, gömlekler 17 dolar, deri ceketler 55 avro. Şuna bak! İnanabiliyor musun, bir de enflasyondan ve krizden söz ediyorlar! Ne enflasyonu? Ne krizi?”

Veronica cevap vermiş: “Tatlım burası bir mağaza değil, bir kuru temizlemeci.”

 


İzlenme: 291
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR