VATANDAŞ - DEVLET İŞBİRLİĞİ

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

Evet, tasarrufta vatandaş- devlet işbirliği zamanı. Benimde zaman zaman yazdığım özetle yoksullu sınırı altında olmamıza rağmen.

Ülkemize şöyle bir tepeden bakalım. Beş kalem dışında her ne kadar ihracata mahkûm ediliyor görünsek de, hiç bir vatandaş ne aç ne de açıkta.

Ülkemizde milyonlarca göçmen var onlara da, sağlıktan sosyal yaşamlarına kadar bakılmıyor mu bakılıyor.

Gece eğlence mekânlarında da yer bulunmuyor, ibadethanelerde de.

Yazın, yazlılar tıklım tıklım, kışın daimi ikametgâhlar. Var mı sokaklarda kalan?

Tepeden bakılırsa elbette her şey güllük gülistanlık, güzelliklerle dolu.

Bir de Devlet gözlüğü ile bakalım vatandaşlara.

 Devlet vatandaş için elinden geleni yapıyor ve de yapmaya devam ediyor.

Yaşlısına, hastasına, engellisine, işsizine velhasıl yardıma ihtiyacı olan her vatandaşa aylık bağlamadı mı? Tam 21 milyon vatandaşımız bu ve buna benzer yardım aylığı almakta. Yani devlet ülke nüfusunun dörtte birine, karşılıksız bakıyor.

İşsizlik yok mu var, Hayat pahalılığı yok mu var, yoksulluk sınırı altında yaşayan yok mu var, geçim derdi yok mu var, ekonomi sendelemiş mi evet sendelemiş, işte buraya bir nokta koyalım.

Ekonominin sendelemesi tamamen Ülkemiz dışındaki nedenlere bağlı. Yani Ülkemize yapılan yaptırımlar neticesi artan döviz fiyatları ve bu artışların getirdiği tahribatlar.

İşte onun için şimdi sıra vatandaş Devlet işbirliğinde diyorum. Bu dış kaynaklı tahribatları ancak el ele verirsek tek vücut tek ses olabilirsek atlatabiliriz. Elbette her yönüyle dışa bağımlı bir ekonomimiz var. İşte bu dışa bağımlılık hususunun azaltılması gereklilik ve şartı önem arz etmektedir.

Vakit geçirilmeden vatandaş olarak, dolar başta olmak üzere yabancı paralara talebi kısmalıyız, varsa dövizleri Türk Lirasına çevirmeliyiz, İthal edilen ana maddelerden, mümkün olduğunca uzak olmaya, mecburiyet dışında alım yapmamaya özen göstermeliyiz.

Elbette öyle tahmin ediyorum ki iktidar da, zamana yaygın, ancak yüklü ödemeler içeren ağır vergi paketlerini gündeme getirebilecektir. Vergi muafiyetleri düşülüp vergi oranları arttırılabilecektir. Başka başka vergi kalemleri ile tanışmamız mümkün olabilecektir.

Unutmayalım ki bağımsızlık, başta ekonomi kaynaklıdır. Ekonomide ne kadar güçlü iseniz beliniz o kadar bükülmez olur.

Reçete ne kadar ağır da olsa gelecek nesillerimizi düşünmek zorundayız. 


İzlenme: 242
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR