UÇAN TAKSİ YAPAY ZEKÂ

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Uçan taksi, yapay zekâ bu terimler yıllar yıllar önce hayal edilebiliyordu, yakın tarihte dile getirilmeye başladı, şimdi ise hayata geçirilmeye başladı.

Bir zamanların Uzay Yolu filmi - Atılgan gemisi ve kullanılan kablosuz ve görüntülü telefon.

Günümüzde çocukların oyuncağı oldu.

Şimdilerde ise ucan taksi, yapay zekâ modası başladı başlıyor.

 Yarın neler duyacağız, Allah bilir artık. Düşmanının, kin tuttuğun biri, birileri mi var yolla ucan taksiyi yık evini başına. Üstelikte elektrikli ver elektriği gerisini merak etme. Cephane, silah, bombaya gerek yok.

Gelelim yapay zekâya. Korkunç ve insanlık için felaket bir gelişme. Her alanda her sahada kullanılabilir bir yapay zekâ.

İstediğin insana, ister kadın olsun isterse erkek, ister çocuk olsun isterse yaşlı, benzet istediğine, programla yapay zekâsını yeter. Gerisini merak etme.

Savaşta kullan, terörde kullan, aile içinde- aile dışında kullan. Kullan oğlu kullan, nerede ne zaman istersen. Atom bombası halt etmiş yanında.

Dünya nereye gidiyor, insanlık nereye gidiyor?

Dünyanın sonu gelir mi elbette gelmez bu gidişle yapay zekâlılara da çocuk doğurturlar gerisini merak etme.

Peki, insanlık ne olur derseniz dünyanın sonu gelmez gelmez derim ama insanlığın soyu sopu tükenir.

Acaba yapay zekâyı bilerek mi piyasaya sürüyorlar.

Hani dersen ki, ormanlarımızı katlediyoruz, su kaynaklarını kurutuyoruz, ozonu dersen asırlardır deliyor oksijeni tüketiyoruz, genetiğini değiştirmediğimiz bir gıda da kalmadı, onun için zaten insanoğlunun soyunu sopunu ellerimizle kurutuyoruz, onun için yapay zekâyı, mecburen ihtiyaca binaen yarattılar derseniz orada dururum.

Rahmetli babam çocukken bizlere hikâye anlatırdı elbette uyumamız için.

Bir varmış bir yokmuş diye başlardı... Bir dev adam varmış diye devam ederdi. Ne yer nede içermiş. Devi gören hayvanlar oracıkta ölürmüş. Öyle bir dev ki, arkalı önlü iki yüzü varmış hem önünü hem de arkasını görürmüş. Geceleri görünür gündüzleri görünmezmiş. Bir ayağı ile yerde dehlizler açar bir eliyle de dağları devirirmiş. Bir gözü ile ateş saçar bir parmağıyla da akan- akmayan suları dondururmuş... Ahali ne yapsın bu devi öldürmek için bir çoban tutmuşlar ne olur bizi bu devden kurtar demişler…

Gel zaman git zaman günlerden bir gün çoban bu deve rastlamış. Yağmurlu bir gecede yıldırımlar çaktığı bir anda, elindeki sapan ile bu devi öldürmüş ve de ahali de bayram etmiş…

Miş miş te, hikâyede öldürmek kolay gel de günümüzde yapay zekâlı bir insanı öldür bakalım nasıl öldüreceksin.

Ha sahi ya, yapay zekâlıların, insanlara veya insanların yapay zekâlılara karşı işledikleri suçların karşılığı ne olacak?

Bekleyip görecek, yaşayıp öğreneceğiz herhalde!


İzlenme: 286
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR