TURSAB’DAN UYARI

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), 28 Eylül 1972 tarihinde yürürlüğe giren 1618 sayılı "Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu" uyarınca kurulmuş olan bir meslek birliğidir. TÜRSAB’ın temel amacı, seyahat acentalığı mesleğinin ve faaliyet alanının temelini oluşturan turizm sektörünün gelişimine katkıda bulunmaktır.

Turizm sektörümüzde yaşanan gelişmeler ve karşılaşılan sorunlara ilişkin tüm konuları ilgili mercilerin dikkatine sunmak, bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek de TÜRSAB’ın temel amaçları arasında yer almaktadır.

TÜRSAB Marmaris başkanı, Suat ESİN ve yönetim Kurulu, tarafından basınla sohbet toplantısı düzenlenmiştir.

Yukarıda belirtilen internet kaynaklı bilgilerden sonra asıl konulardan biri olan sahte acentalık veya korsan acentalar üzerindeki hassasiyet ve önlemlere, TÜRSAB başkanı (Yöre Temsil Kurulu başkanı) Suat ESİN, dikkat çekmiştir.

Sn. ESİN, 1618 sayılı yasa dışı acentelik yapanlara göz açtırmayacakların, başladıkları mücadeleye kesintisiz devam edeceklerini acık ve net bir dille ifade etmiştir.

Diğer yandan, Sn. ESİN, kaçak veya korsan acentalık kapsamına giren, okul ve derneklerce veya okul aile birlikleri tarafından veya benzeri kişi veya kişilerce tertip edilen seyahat ve turların, kesinlikle YETKİLİ acetalar kanalıyla gerçekleştirmelerini, aksi takdirde yasaya aykırılıktan haklarında yasal işlemler yapılacağının da altını özellikle çizmiştir.

Öte yandan, seyahat ve turların yetkili acenta ve yetkili rehberler tarafından yapılmasının bir diğer yararının da katılımcıların can güvenlikleri acısından gerekli ve şart olduğunu dile getiren başkan Suat ESİN, yetkisiz acenta ve rehberlerle yapılan birçok seyahat ve turların maalesef can ve mal kayıplarına sebebiyet verdiğinin de basında üzüntü ile izlendiğini söyledi.

TÜRSAB olarak, okul, dernek ve benzeri kuruluşlara bu konuda yapacakları organizasyonlarda da azami yardımcı oldukları ve olacaklarını belirtmiştir. 

 İnternet üzerinden yasaya aykırı yapılan, seyahat ve turlar hususunda ise çıkarılacak yasayı beklediklerini söyleyen TÜRSAB başkanı Suat ESİN, ekibiyle birlikte yasaların uygulama noktasında birlik ve beraberlik içinde olduklarını söyledi.  


İzlenme: 201
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR