SEÇİM YASASI DEGİŞTİRİLDİ BİLİYORSUNUZ

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


298 Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun, baştan sona değiştirildi. Tüm ilgililerin bu kanunu baştan sona iyice okumaları gerektiği kanaatindeyim. Örneğin, değiştirilen bu yasada benim ilgimi çeken bir alan ayırımı var internet kaydıyla aynen yazıyorum. 

''Sandık alanı'' ve ''sandık çevresi'' ayrımı da tarif ediliyor. Sandık alanı, sandık kurulunun görev yaptığı yer merkez olmak üzere, 100 metre yarıçaplı alandan oluşacak. Sandık çevresi ise sandık kurulunun görev yaptığı yer merkez olmak üzere 15 metre yarıçaplı alandan oluşacak.

Sandık kurulunun görev yaptığı yerde, cep telefonu ile görüşme yapılamayacak. Ancak, sandık kurulu başkan ve üyeleri, görevleri çerçevesinde cep telefonu ile görüşebilecek.

Sandık seçmen listesinde kaydı olmayanların oy kullanmalarına izin verilmeyecek. Ancak kesinleşen muhtarlık bölgesi askı listelerinde adı yazılı olduğu veya bu listelere yazılması için askı süresi içinde başvurduğu ve listeye kaydedilmesine karar verildiği halde, çoğaltılarak sandık kurullarına verilen sandık seçmen listelerinde ismi yer almayan seçmenlerin, muhtarlık bölgesi askı listelerinin kesinleşmesine bakılmaksızın, ilçe seçim kurulundaki liste ile oy verecekleri sandık seçmen listesine ilave edilmelerine, ilçe seçim kurulu başkanı tarafından karar verilecek. Böylece, seçmenin oy kullanması sağlanacak.

Hani şu günlerde ayyuka çıkan bir iddia var seçmen kaydının silinmesi veya görünmemesi, ne diyelim bakın değişik maddeye, kişi bilgilerinde ufak bir bilgi noksanlığı olsa oy kullanamaz diyor.

MADDE 34

Değişik: 17/5/1979 - 2234/1 md.

Seçmenlik sıfatının tayininde esas, seçmen kütüğüdür.

Seçmen kütüğünde; seçmenin; adı, soyadı, baba adı, ana adı doğum yılı, doğduğu ilçe adı, oturduğu yer adresi bulunması esastır.

Bu Kanunun uygulanmasında herkes, nüfus kütüğünde yazılı bulunan doğduğu ay ve güne göre işleme tabi tutulur. Ancak, o yıl seçim yapılması durumunda seçmen listeleri hazırlanırken on sekiz yaşın doldurulmuş olmasının hesabında seçim günü ( o gün dahil) esas alınır.

Değişik: 27/10/1995 - 4125/3 md.

Seçmene ait bilgi eksik ise; bilgi tamamlanıncaya kadar seçmen, sandık seçmen listesine yazılmaz. Tamamlama kuralları; Yüksek Seçim Kurulunca belirlenir ve yayınlanır. Sandık bölgesinde oturan seçmenlere ait bilgileri kapsayan sandık seçmen listeleri seçmen kütüğünden çıkarılır. Sandık seçmen listesinde yazılı olmayan seçmen oy veremez. Seçmen kütüğüne seçmen bir kez yazılır ve birden fazla oy kullanamaz.

Birde her yıl bu bilgiler güncellenir diyor. Bazen yasalar çıkıyor hiç ilgilenmiyoruz bir olay olduğunda da vakit çok geçmiş oluyor.

Anlaşılan o ki, atı alan Üsküdar’ı geçmiş oluyor.


İzlenme: 205
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR