PROJE BAZLI TEŞVİK SİSTEMİ

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

 İktidarın değişik bir şekilde uyguladığı teşvik sistemlerinde, hem hükümet hem de vatandaş elini taşın altına sokmaktadır.

Bence doğru teşvik uygulaması da budur. Her devirde, iktidarlarca, bu ve buna benzer teşvik, kalkınma paketleri, istihdam paketleri gibi birçok isimde kalkınma endeksli hamleler yapıldı.

İtiraf etmek gerekirse daha önce yapılan teşvik sistemleri ne yazık ki genel olarak ve de sadece kişilere yaradı. Devlet kalkınacağına zatı muhteremler kalkındı.

Başka bir ifade ile toplanan vergilerin bir kısmı amacından saparak veya saptırılarak teşvik adı altında bırakın kalkınmayı, devlete yük olmaktan öte bir işe yaramadı.

Rahmetli Ozal devri gerçekten de teşvik acısından, denizcilik ve turizm sektörü için de altın yıllardı.

Ne yapıldı o devirlerde, kısa orta ve uzun vadeli teşvik kredileri çıkarıldı. Örneğin 5 -7- 10 yıl vadeli çok düşük faizli, 2 veya 3 yıl ödemesiz devreli krediler tahsisi edildi. Bankalar garantili yurt dışı kaynaklı krediler alındı. Önemli bir teşvikte, meteliğe muhtaç olunan o yıllarda, sırf yurt dışındaki paralar gelsin diye, teşvik verildi, hesap ve kimlik sormama şartlarıyla hamiline yazılı sertifikalar çıkarıldı. Yani bir bankaya gidiyorsunuz çeşitli nedenlerle Türkiye’ye getiremediğiniz mevduatı hiç bir şarta tabi tutulmaksızın getirebiliyordunuz. Vs. vs.

Ne oldu biliyor musunuz? O devirleri yaşayanlar bilir. Bu teşviklerin yüzde 99 amacından saptı, yatırım yerine İstanbul ve benzeri şehirlerde konak yat ve benzeri kişisel kalkınmalara gitti. Öte yandan da hayali ihracatlar da tavan yaptı.

Olan yine devlete oldu. Devlet garantili yurt dışı kredileri ödenme mecburiyetinde kaldı..

Peki, bu teşvik uygulamaları neden başarılı olmadı?

O tarihlerde tek sebep, aşırı enflasyon ve devasa faiz uygulamaları.

Teşviki alan mark dolar yabancı paralara ve de gayrimenkule yöneldi. Ne işi vardı yatırımda. İşçi al çalıştır külfetiyle uğraş vs vs. Akşamdan sabaha aşırı yükselen rant kapıları varken yatırım kimin umurundaydı.

Akşamdan sabaha elini kolunu sallaya hiç bir emek sarf etmeksizin belki de viski yudumlarken, o zamanın milyarlarına bu günkü milyonlarına sahip oluyordunuz.

Şimdi ise ekonomi duayenleri ise belli ki geçmişi iyi irdeleyip günümüzde teşvikleri hususunda sağlam ve sarsılmaz adımlar atmışlardır. Hadi bakayım teşvikleri amacı dışında kullan kullanabiliyorsan bakalım.

Projeyi ihaleye çıkarıyor yatırım yapıyor, gücü yetene ihaleyi veriyor, yap işlet ve devret diyor. Devletin katkısı varsa buna vatandaşı da ortak ediyor. Yurt içindeki projeleri teşviklerle destekliyor, hem ekonomiyi canlandırıyor hem de istihdam yaratıyor. Teşviklerde kaçamak yok sebepsiz zenginleşmeye de fırsat vermiyor, projeyi hayata geçirmekten başka seçeneğin yok. Ha bu arada vatandaş ta elini taşın altına sokacakmış, elbette sokacak yarın ki güçlü Ülkemiz için.


İzlenme: 264
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR