PİM ÇEKİLDİ

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


CHP Genel Merkez tarafından Muğla’ da yerel secim için kimler aday olarak atanacak.

Nefesler tutuldu, gözler merkezde.

Merkezde hal durum nasıl diye sorarsanız, tansiyonun tavan yapmış bir durumda.

Ayrıca git gel’lerin sesleri ise bir başka name ile buralardan bile duyulmakta.

Anlaşılan o ki, CHP Genel merkez ile Muğla aday trafiği oldukça karmaşık bir hal almıştır.

Bu güne kadar aynı safta oynayanlar bu kez yerim dar diyebilir mi? Hedefe giden yolarını değiştirebilirler mi? gibi hususlarında anlamlı laflar sesli olarak fısıldanmaktadır.

Özellikle büyük şehir başkanlığına aday adaylığını koyan, Sayın KOCADON, bölgede belediye başkanları ile yaptığı toplantı ve söylevlerinde seçim kazanmanın kolay olmadığını vurgulasa bile çok güçlü bir şekilde büyük şehir Belediye Başkanlığını kazanabileceğini ifade etmektedir.

İşte bu noktada, bir ayrı parti İYİ parti belediye başkanı Sayın SAATÇI’nın kartların yeniden karılması noktasındaki görüşü, gündeme yıldırım gibi düştü.

Bu bağlamda bazı güçlü aday adaylarında, kulvar değiştirilmesi gündeme gelir mi gelmez mi bilinmez ama görünen o ki, CHP Genel Merkez ile Muğla arasındaki köprü halatları sanki gevşemiş gibi durmaktadır.

Bana öyle geliyor ki Başta büyük şehir olmak üzere diğer tüm ilçe belediye Başkanlığı hususundaki başarı veya başarısızlık, Genel Merkez belirlenecek aday seçimine bağlı gibi görünmektedir.

Bir evvelki seçimlerde;   CHP 49,1 oran itibariyle 272646 oy almıştır. Buna karşı, AKP 29, 1 oran itibariyle 160804 oy, MHP ise 18 oran itibariyle 99968 oy almıştır.  AKP ile MHP oylarının bütünleşmesi ihtimali göz önüne alınırsa aradaki fark sadece yüzde ikidir.    

Öte yandan son dört yıl içerisinde secimi yapılan, sivil toplum örgütlerinin, CHP ile AKP arasındaki oy farklarına bakılsa ve bir evvelki secim dönemiyle mukayese yapılsa, CHP’nin bu yerel seçimlerde alabileceği tahmini oy oranı, az bir sapma ile görülebilir.

Görülecek o ki CHP’nin yapılmış bulunan sivil toplum örgütleri seçimlerinde oy oranı muhtemelen azalmıştır. Yani dört yıl önceki bu bağlamdaki oy farklılığı yanıltıcı olabilir.

Zor bir bilmece adaylık, hem CHP Genel Merkez acısından hem de aday adayları açısından.

Yanlış hamle oyunu bir dönem değil ilelebet kaybettirebilir.


İzlenme: 184
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR