“OY”LARIN TARİHİ SEYRİ

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

Gelin hep beraber seçimlerin baş aktörü “oy” ların tarihi seyri seferine bir bakalım.

Yıl 1946,  seçimlerin oylama kuralları.

Oylar aleni olarak herkesin gözü önünde sandığa atılıyordu. Oyların sayımı ise kapalı mahallerde herkesin gözlerinden uzak olarak gerçekleştiriliyordu.

Oyların kapalı yerde sayımı nedeniyle, denir ki 1946 seçimleri ayıplıdır. Kapalı yerde gözlerden uzak sayımlarda neler neler olmaz ki.

Yıl 1950, 1946 seçimleri oy kullanma şekil ve şartları uygun görülmemiş olacak ki, sistem değiştirmiştir.

1946 secim uygulamasının tam tersi yapılmıştır. Yani oyların atılması kapalı bölümlerde yapılacak, sayımı ise aleni olarak herkesin gözleri önünde yapılacak. Onun için kapalı mahaller olarak cami, okul gibi yerler kullanılmıştır.

Gelelim günümüze. Yukarıda uygulanan usul ve esasların fayda ve zararları masaya yatırılmış, 1950 yılı oy kullanma usul ve esasları değişiklik yapılarak uygulamaya konmuştur.

YSK tarafından yürürlüğe konulan yeni uygulamada, Yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği ve diğer seçimlerde bundan böyle;

“YSK tarafından gönderildiğinden şüphe olmayan zarflar ve oy pusulalarında sandık kurulu mührü eksikliği tek başına geçersizlik sebebi sayılmayacaktır. Ayrıca Mühürsüz zarf ve oy pusulaları, YSK tarafından gönderilmiş olmak koşuluyla Cumhurbaşkanlığı, genel ve yerel seçimlerde de geçerli olacak ”tır.

Ayrıca sandık kurulu yöneticilerinin yanı sıra vatandaşa da polis çağırma yetkisi de tanınmıştır.

1946 yılı seçimlerinde yanlış olan husus 1950 yılında değiştirilmiştir.

Sonrasında yapılan seçimlerde hiç bir değişiklik yapılmamıştır.

2018 yılında ise oy kullanma ‘mahalleri’ aynı şekilde muhafaza edilmesine karşılık bu kez de hangi oyların geçerli hangilerinin geçersiz olduğuna dair önemli ve hassas bir hüküm getirilmiştir.

“Oy”ların tarihi seyri bu seçimlerle de baki kalmayacağını gösteriyor.

2018 seçimlerinden sonra yapılacak seçimler de ise, hangi şekil şartlarının getirileceği, usul, esas ile içeriklerinin neleri kapsayacağını şimdiden kim bilebilir ki?


İzlenme: 247
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR