OLMAZ OLAYDI BU KADAR KAR

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

Evet, yıllardır bankacılık karı üzerine onlarca yazı yazmışımdır.

Değişen hiç bir şey yok bankacılık kârı noktasında.

Ben de bir bankacıydım bir zamanlar. Hem çalışanı oldum bu sektörün hem de uzun yıllar denetleyeni.

Kırk yıl önce hangi kural ve şartlar var idiyse bu günde değişen hiçbir şey yok, aynı hamam aynı tas, ayni kural kar kar kar politikası var.

Bu sene de bir bakalım neler olmuş bankacılık karlarında. Hepinizin malumları olduğu gibi yayınlanan banka karları yine tavan yapmış. Yapılmasaydı çok ama çok şaşardım.

Son dokuz ayda, İstanbul borsadaki bankalar karını yüzde 26,7 arttırmış, 24 milyar 592 milyon liraya yükseltmiş. Alkış alkış alkış…

Diğer yandan da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Türk bankacılık sektörü, üççeyrek yılda bir evvelki yıla göre evvel Allah, karını yüzde 28,6 katlayarak 37 milyar 180 milyon liraya yükseltmiş. Ayakta alkış lütfen.

Türk bankacılık sisteminde övünülecek bir husus ta gecen sene tüm yılda elde ettiği karı bu yıl 9 ayda elde etmiş olması. Daha üç ayı daha var, kim bilir daha kaç milyar daha kar edecek gerisini siz düşünün.

Bankacılıkta karın da bir rasyosu vardır. Yani bankacılıkta bir bankanın mevduat ve kredi hacimleri esas alınarak ortalama karı ne kadar olabileceği saptanır. Bankacılık para demektir, para babaları yüzde yüz kazanmak ister.

Öte yandan da bankacılıkta esas yağmurlu havada, müşteri elinden şemsiyeyi almaktır.

Bankacılıkta faiz esastır ve de her bankanın bir faiz politikası vardır bu politikaya şapka çıkartılır o faiz oranıyla krediyi ister alırsın ister almazsın keyfin bilir. Ancak parmak basılacak asıl nokta,  bankacılık karının önemli bir kısmını teşkil eden faiz dışı gelirleridir.

Ayrıca faizler ne kadar çok düşerse yatırımcı ve vatandaş o kadar çok finans sağlar. Bir taraftan sağlanan iş bu kaynaklar yatırıma gider, işsizlik azalır üretim artar. Öte yandan da tüketim artar fiyatlar yükselir, bu durum enflasyonu gıdıklar. Önemli husus, kredi - yatırım ilişkilerinde denetimi sıkı tutmaktan geçer. Para parayı denetlemez. Ne yazık ki ülkemizde “denetim” kökten kaldırılmıştır.

Eyy banka;

Her türlü komisyonlarda oranları düşürsen, müşterinin kendi hesabına kendisi, bir başka şubeden para yatırırken ücret olmasan, yurt içi yurt dışı havale ve EFT işlemlerinde az para alsan, müşterinin hesabına yatırılan kira ve benzeri paralardan gelir sağlamasan…

Özetle dokuz aylık bir dönemde, doyuncaya kadar öpmesen de bir buse alsan, 37 milyar lira değil de 7 milyar lira kar elde etsen ne olur? Dünyanın, bankacılıgın sonu mu gelir?

Öpülmekten gına geldi gayrı.


İzlenme: 389
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR