OBEZiTEYE TEŞVİK

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Obezite, namı diğer şişmanlık teşvikleri almış başını gidiyor. Nasıl mı? Hangi televizyon kanalının acarsan aç, yağlı yüzlü yemek tarifleri bulursunuz. Efendim elinde kumanda var kapat gitsin seyretmeye mecbur değilsin.

Evet, mecbur değilim ama bu genel bir sağlık sorunu. Bu konudaki uzman ve profesöreler;

“Ölümcül bir hastalıktır ve günümüzde önlenebilir ölüm nedenleri arasında sigaradan sonra 2. sıradadır. Yapılan çalışmalar obezitenin fazlalığı oranında hastalarda kalp ve damar hastalıkları, şeker, tansiyon hastalığı, gut, kemik eklem hastalıkları, akciğer hastalıkları, varis ve kan pıhtılaşma bozuklukları ve kanser gibi pek çok hastalıkların görülme sıklığının arttığını göstermiştir”.Diyorlar.

Devletimiz güzel bir uygulama ile okul kantinlerinde fast- foot yiyeceklerin satışını yasakladı. Güzel bir tedbir güzel bir uygulama.

Hastalık ve ölümcül sıralamasında sigaradan sonra ikinci sırada geliyormuş obezite.

Dünyada obezite sayısı yüzde yüz artarak 2 milyara ulaşmış.

Türkiye ve birçok ülkede, hem kadın hem erkeklerde aşırı kilo ve obezite oranlarının yüzde 50’den fazla olduğu gözlenmiş.

Sigara konusunda takdire şayan bir uygulama başlatıldı. Gösterilen reklam ve filmlerde bantlanıp, hiç bir kapalı alanda da sigara içilmesine izin verilmiyor yasak. Sigara yasağı konusunda emeği gecen herkes bence cennetliktir. Neden diyeceksiniz çünkü Allah’ın kuluna yardım ediliyor ve de kötü alışkanlıkların zamanında önüne geçilebiliyor…

Var mı radyo televizyon ve gerek yerli gerekse ulusal basında bir adet sigara reklamı YOK.

Peki, neden obezite şişmanlık hakkında böyle bir uygulama yok?

Neden boy boy saatlerce başta televizyonlar olmak üzere tüm medyada yemek tarif reklamları var?

Bu programları yapmazlarsa iflas mı ederler?

Sağlıklı olan insanın zihni de sağlıklı çalışır, hem akıl sağlığımızı hem de vücut sağlığımızı korumalıyız ve de korunmalıdır. Çünkü atasözümüz diyor ki, "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.”

Sağlıklı ve akıllı bir nesil veya nesiller istenmiyorsa o zaman yapacak bir şey yok, “her koyun bacağından asılır” demekten başka.


İzlenme: 277
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR