NEYİN YÜZDE 10’U?

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Evet, iktidar var gücü ile ekonomik dar bağnazdan diyelim kurtulmak en az hasar ile geçirmek istiyor ve de bunun için alabildiğine önlem almaya gayret gösteriyor. Sıra enflasyon canavarında idi.

Bu bağlamda, son olarak da bazı büyük alışveriş merkezlerinden ürünlerinde yılbaşına kadar yüzde on indirim ile satış yapmalarını istedi. Ayrıca bankalarda yüksek faizle kullandırılan kredilerde yüzde on indirim öngörüldü.

Gerek belirli satış merkezleri ve de et süt Kurumu gibi kurumlarda bu öneriye cevap verdi ve toplamda yılsonuna kadar yüzde on indirimli satışlara başladı.

Burada bir soluk almak gerekiyor diye düşünüyorum, etiketler zaten fahiş fiyatlarlar la yazıldı. Ürünler ister dövize bağlı olsun isterse olmasın önüne gelen aklına estirdiği fiyatlarla aylardır satış yapıyor ve de yapmaya devam ediyor.

Bu yüzde on indirim fiyatı hangi etiket fiyatı üzerinden yapılacak. Atı alan değil, Üsküdar’ı Viyana’yı geceli neredeyse kış olacak. Muhtemelen yaptığı haksız kazanç kendisine kalacak.

Gelelim bankaların yüzde on indirim jestlerine. Sorarım bu uygulamayı yapan veya yapacak banka yönetim kurullarına.  

Banka kredi faiz oranları ortalama aylık 2,50 civarında. Siz hangi tarihteki faiz oranlarını esas alacaksınız?

Daha doğrusu yüzde on faiz indirimini hangi tarihteki faiz üzerinden yapacaksınız. Müşterinin kredi kullandığı tarihi esas alacaksanız zaten artan faiz oranı üzerinden yüzde on indirim yapacaksınız demektir. Yani indirim mağazalarındaki hesaplama yöntemi olacak. İlk önce faizleri artıracaksınız sonrasında, yeni faiz oranı üzerinden yüzde on indirim yapacaksınız. Ne anladık bu işten?

Mademki enflasyonla mücadele ediyoruz o zaman,  ekonomi darboğaza girmeden önceki faiz oranları üzerinden yapında müşteri bir şey anlasın, enflasyona da katkı olsun. Kaldı ki yüksek faiz üzerinde kredi kullanan müşteriden alınan ve yüksek risk üzerinden ödenen hayat sigortası ve diğer giderler ne olacak?

     


İzlenme: 258
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR