MEVDUAT MUNZAM KARŞILIĞI

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

Elbette bildik bir olaydır, Mevduat Munzam Karşılığı, günümüz ekonomisinin bir aracı olarak, TC. Merkez Bankası tarafından, para ve kredi pozisyonları ve denetimini sağlayan bir araç olarak da kullandığından çok önemli bir argümandır.

Nedir bu Mevduat Munzam Karşılığı, ticari bankalarımızın topladığı mevduat tutarının belli bir oranının, TC. Merkez Bankasına yatırılmasıyla oluşan bir fondur. Bu fon bir taraftan banka müşterilerinin güvencesi olurken bir taraftan da bankaların disponibilitelerini, yani nakit ihtiyaçları için hazır tutulan para anlamını taşır.

TC. Merkez Bankası yönetimindeki bu fondan, bankalara bir faiz ödediklerini de göz ardı etmeyelim.

Bankalar, topladıkları TL ve yabancı mevduatlarının, vadeli ve vadesiz durumlarına göre belli bir miktarlarını, TC. Merkez Bankasına aktarırlar, topladıkları, örneğin, 100 Liralık bir mevduatın geçerli oranın yüzde on olduğunu farz edersek, on lirasını Merkez Bankasına yatırırlar. Bankalar geri kalan 90 lirayı ise kredilerde kullanırlar.

Mevduat Munzam Karşılığı, Banka müşterilerinin sigortasıdır. Bankaya istenmeyen bir durum hasıl olduğunda, yasal oranlarda müşterilere bu hesaptan paraları ödenir, bu nedenledir ki mevduatım güvencesi ve de sigortasıdır denir.

Mevduat Munzam Karşılık oranlarını Merkez Bankası kendisi belirler. Ekonominin, içinde bulunduğu durum itibariyle zaman zaman bu karşılık oranlarını indirir ve çıkartır.

Bu işlemin yapılmasının tek nedeni piyasayı rahatlatmaktır. Yani piyasada darlaşma mevcut ise Mevduat Munzam Karşılıklarının oranını düşürür ve piyasaya daha çok paranın enjekte edilmesini sağlar, dolaysıyla da dolaşımdaki parayı çoğaltmış olur.

Yok, eğer piyasada para bolluğu var ise de bu kez, Mevduat Munzam Karşılıklarının oranını yükseltmek suretiyle piyasadan paraları toplar.  Amaç her iki halde de amaç ekonomik dengelerin sağlanmasıdır.

Evet, TC. Merkez Bankası tarafından yapılan ilk operasyon, piyasayı gerek TL gerekse yabancı para cinsinden rahatlatmak amacıyla karşılık oranlarının azaltılmasıyla oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nca (TCMB), yabancı para diğer yükümlülükler için 1, 2 ve 3 yıla kadar vadelerde zorunlu karşılık oranları 400 baz puan, Türk lirası zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 250 baz puan indirildiği bildirildi.

Bu Karşılık oranlarının düşürülmesi nedeniyle, değişiklik finansal sisteme yaklaşık 10 milyar TL ve 6 milyar ABD doları ile 3 milyar ABD doları tutarında altın cinsinden likidite sağlanmış oldu."

Bu ekonomik olarak piyasaları rahatlatmak bir noktada güç vermek acısından atılabilecek adımlardan biri idi bu atılmış oldu. Neticelerini ise piyasa verecek.

Söz konusu olan husus Ülkemizin ekonomi darboğazdan çıkmasıdır, alınan ve uygulanan önlem tedbirler hata kabul etmeyecek bir noktada olduğu da, en üst makamlarca ifade edilmektedir.

Piyasaya enjekte edilen bu paraların kullanılış amaçlarının çok önemli olduğunu düşünmekteyim. Basın haberleri ve açıklamalarından de izlemişsinizdir, bu piyasaya sürülen paraların seyir defterleri hassas bir şekilde en üst yetkililer tarafından izlenmektedir.

Alınan önlem ve tedbirlerde bir hata yapılmaması gerekir hatta biz vatandaşlarında bu surece hizmeti bir borç bilmeleri gerektiği kanaatindeyim.  


İzlenme: 241
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR