KIDEM TAZMİNATINI NASIL BİLİRDİNİZ?

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

İyi bilirdik, gömün gitsin. Ruhuna Fatiha.

2019 Ocak istatistiğine göre, toplam işçi sayısı temmuz ayına göre 14 milyon 121 bin 664’ten, 13 milyon 411 bin 983’e gerilemiş.

Türkiye ekonomisinin dış borçlardan sonra en büyük kamburlarından biri kıdem tazminatıdır.

Hükümetler, açıkçası yılar yılı iş bu kıdem tazminatını nasıl iç ederimi düşünürken bir yandan da bu kıdem tazminatını nasıl kuşa çevirir ve de sonlandırırım noktasına odaklandı.

Kıdem tazminatı tavanı, her yıl için hatırladığım kadarıyla atmış günden otuz güne kadar indi, kıdem tazminatına esas tavan ücreti de bir maaşa kadar indi neredeyse.

Allah’tan hiç bir hükümet veya hükümetler, sendika ve işçi kavramlarını, işçi alın teri, işçi yaşam garantisi olan kıdem tazminatı konusunu yok edemedi, zinhar edilemez de, edilmemeli de.

Hatırlayalım yıllar yılı bu kıdem tazminatını, kaldırma, dondurma, vb. yok etme noktasında ne kanunlar çıkardılar ne kanunlar. Kıdem tazminatını tıraşlandı ama yok olmadı olmamalı da.

Kıdem tazminatı için ben diyeyim beş, siz deyin yüz beş fon kurdular. Fonların akıbetini soruyorsunuz değil mi?

“− Komşu, komşu ! − Hu, hu! − Oğlun geldi mi? − Geldi. − Ne getirdi? − İnci, boncuk − Kime, kime? − Sana, bana. − Başka kime? − Kara kediye. − Kara kedi nerede? − Ağaca çıktı. − Ağaç nerede? − Balta kesti. − Balta nerede? − Suya düştü. − Su nerede? − İnek içti. − İnek nerede? − Dağa kaçtı. − Dağ nerede?− Yandı, bitti; kül oldu.”

Fazla yazıya hacet yok bence bundan daha güzel anlatılamazdı. Sanki atalarımız kıdem tazminatı için bu tekerlemeyi yapmışlar.

Peki, şimdi ne yapılmak mı isteniyor ne yapılacak BES -Bireysel Emeklilik fonu- yeniden şekillendiriliyor yaratılacak kaynak bir havuzda toplanacak üzerine de, işverenlerden alınacak kıdem tazminatı fonu eklenecek ve işçilerimizin kıdem tazminatı ödenecek.

Bu havuzlu çeşmeden ne kadar su akar bilinmez ama bilinen bir gerçek varsa o da taşıma su ile değirmenin dönmeyeceği.

Hu komşu hu, kıdem tazminatını nasıl bilirdiniz?


İzlenme: 140
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR