İTTİFAK YAP BARAJI DÜŞÜNME GAYRI

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Evet, TBMM ne sunulan 26 maddelik ittifak teklifini, ilgili maddesi.

MADDE 20- 2839 sayılı Kanunun 33 üncü maddesinde değişiklik yapılmaktadır. İttifak yapan siyasi partilerin aldıkları geçerli oyların toplamının yüzde 10'u geçmesi halinde, bu siyasi partilerin her birinin barajı geçeceği hükme bağlanmaktadır.

Güzel yani ittifak yaparsan secim barajı yok yapmazsan yüzde on barajla karşı karşıyasın. Bu da demektir ki AKP, MHP ve BBP dışındaki partilerde muhtemelen ittifak etmek zorunda bırakılmaktadır.

Efendim gitmesinler, birinci tura ayrı ayrı girsinler ikinci turda ittifak yaparlar.

Yok, öyle ittifak yapılacaksa başta yapılacak sonrasında ittifak yapmak yani ikinci turda ittifak yapma diye bir şey yok. Bakın ilgili teklifin 15. maddesi ne diyor.

MADDE 15- 2839 sayılı Kanuna 12. maddesinden sonra gelmek üzere 12/A maddesi eklenmektedir. Düzenlemeyle, siyasi partilerin ittifak yaparak milletvekili seçimine katılmalarına imkân tanınmaktadır. Seçimlere ittifak yaparak katılma kararı alan siyasi partilerin seçim takviminin başlamasından itibaren en geç yedi gün içinde, genel başkanların imzalarını havi ittifak protokolüyle Yüksek Seçim Kuruluna başvurmaları gerekmektedir. Aday listelerinin teslim edilmesi için belirlenen tarihten iki gün öncesine kadar, ittifak protokolünde değişiklik yapılabilecektir.

Öte yandan, ittifaktan vazgeçen siyasi partilerin, bu durumu aday listelerinin Yüksek Seçim Kuruluna teslim edilme tarihinden üç gün öncesine kadar bildirmeleri gerekmektedir.

Ayrıca Yüksek Seçim Kuruluna, maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar ile seçim ittifakına ilişkin diğer hususları belirleme yetkisi verilmektedir.

İttifak eden partiler bir hafta önce Yüksek Secim Kuruluna bildirimde bulunacaklar.

Bakalım TBMM e sunulan İTTİFAK teklifi değişikliğe uğrayacak mı yoksa aynen kabul mü görecek. Muhtemelen girdiği gibi çıkacak yani yasalaşacaktır.

Bu ve buna benzer düzenlemelerle parti arenasında da muhalefet ve iktidar olmak üzere iki partili bir devire giriyoruz gibi.

Ya ittifak edeceksin ya da bertaraf olup kaybolacaksın.


İzlenme: 385
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR