İTTİFAK, HAKSIZ FİİLMİDİR

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Bu da nereden çıktı diyeceksiniz. Elbette hukukçu değilim ama yılların verdiği müfettişlik ve yöneticiliğin kazandırdığı hukuk bilgisi nedenleriyle bu konuyu da yorumlayabilmekteyim.

Haksız fiilin elbette koşulları var. Kitabi bilgilere bakıldığında bu unsurların;

1- Hukuka aykırı fiil,

2- Kusur,

3- Zarar,

4- İlliyet bağı, olarak belirlenmiştir.

Hukuk düzeninin, kişilerin mal varlığını veya şahıs varlığını korumaya yönelmiş yazılı, yazılı olmayan kurallarına aykırı eylemler haksız fiillerdir. Her hak, amacı içinde kullanılmalıdır. Hakkın kötüye kullanılması suretiyle zarar verme halinde de haksız fiil söz konusudur. Örneğin mülkiyet hakkına, telif hakkına, şahsiyet hakkına saldırı teşkil eden fiiller hukuka aykırı fiillerdir.

Bankacılıkta da monopol veya tekel yaratmanın haksız fiil olduğu gibi.

Ben ittifak yapmamış bir partiden milletvekilliği adaylığımı koyacağım siz ittifak yapmış bir partiden milletvekilliği adaylığını koyacaksınız. Diyeceksiniz ki ne farkı var haksız fiil bunun neresinde?

Ben ittifak yapmamış bir partinin milletvekili olarak yüzde on secim barajına tutulacağım, karşımdaki ittifak adayı milletvekili için baraj olmayacak. Benim seçilme şansım azaltılmış ve haksızlığa uğramış olmaz mıyım?

Hukuk düzeninin, “kişilerin mal varlığı veya şahıs varlığını korumaya yönelmiş, yazılı, yazılı olmayan kurallarına aykırı eylemler haksız fiillerdir” amir hükmü ile çelişmemekte midir, çelişmemekte midir ? Burada şahıs varlığı ile ifade edilen husus sadece maddi unsurları taşımamakta, milletvekili olma itibar ve mevki gibi manevi unsurları da içermektedir.

Kusur, derseniz taslak yasadan kaynaklanmaktadır. Zarar ise, seçimlere girişte yüzde on veya sıfır barajının ittifaklı - ittifaksız ayırımından kaynaklanması, illiyet bağı, başta eşit şartlarla secime girememenin getirdiği manevi kayıplardır.

Efendim diğer partiler de ittifak yapsın. Diğer Partiler ittifak yapmaya mecbur mu?

Mesele oyların ziyan olması değil,  İttifak yapıp da var olmak mı, yoksa yapmayıp ta yok olmak mı, işte asıl mesele bu. Gerisi teferruat.


İzlenme: 307
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR