İTMEKLE UÇAK ÇALIŞIR MI?

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Elbette çalışmaz, çalışmaz da ne olur uçaktan yirmi kişi iner uçağı iter. Uçak normal rayına insan gücü ile oturtulur sonrasında bas gaza çalışsın.

Bu gerçek olay Endonezya da yaşanmış. Kupang - Tambolaka seferini yapan uçak pilot hatası nedeniyle yanlış yöne dönmesinden kaynaklanmış. 35 bin kilo ağırlığındaki uçak yolcular tarafından itilerek doğru yöne çevrilmiş. Uçakta maalesef dönmesi için gerekli ekipmanlar yokmuş.

Fıkra gibi bir olay. Bu devirde bu teknolojide böyle olaylar da olabiliyormuş.

Bizde ite ite bir şeyleri rayına oturtmak için çalışıyoruz ama bir türlü yerine yoluna koyamıyoruz. Hep deneme yanılma yapıyoruz dönme dolap gibi olduğumuz yerde dönüp dönüp dönüp duruyoruz.

Örnek mi istiyorsunuz bir ulusun olmazsa olmazı eğitim sistemlerini ele alalım. Gelişmiş ülkelerde hatta birçok bizim gibi ülkelerde eğitim sistemi her altı ayda bir değişmemiştir. Belki mübalağa ediyorum ama altı ayda bir olmasa da ortalama her yıl, diyelim ki her dönem öyle veya böyle bir değişikliğe uğramaktadır.

Eğitim sistemi usulde değiştirilse bir nebze ama gelin görün ki hem usul hem de esas itibariyle değişiklik yapılmaktadır. Neticede ne oluyor sistem usule uydurulsa esas yerine oturmuyor, esasta bir değişiklik yapılsa usule uymuyor. Dönüp dönüp duruyor. Öndeki 20 siyasetçi iniyor eğitim sistemini rayına oturttum diyor bir de bakıyorlar ki bu ray köşeyi döndükten sonra bitiyor. Hayda bunu burada bırakalım raya ihtiyaç var köşe başından itibaren haydi yeniden ray döşeyelim diyorlar. Baktılar bu iş olmuyor şimdi de daire olma sistemini getiriyorlar.

Örnek mi? Herkes evinin etrafına belli aralıklarla üç daire çizsin diyorlar. Birinci ikinci daire alanlarının yok bir birinden farkı ama üçüncü daire alanı bu ikisinden farklı farklı ama şimdilik. Ne olacak bu daireler, aileler istediği daire içindeki okullarda çocuklarını okutabilecek.

Hayırlara vesile olsun diyelim bakalım sonrasında ne veya neler olacak bekleyip göreceğiz.


İzlenme: 339
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR