İLACA EURO ZAMMI

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Bakanlar Kurulu’nun, cumartesi günü yayımlanan kararına göre Beşeri Tıbbi Ürünlerin fiyatlandırılmasına ilişkin karar yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Eklenen ve yürürlüğe giren geçici maddeye göre “Beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırmasında kullanılacak Türk Lirası cinsinden 1 (bir) Avro değeri, 2018 yılı için, bir önceki dönemde uygulanan 1 (bir) Euro değerinin yüzde 15 fazlasını geçemez” denildi.

Peki, Euro kuru ne kadardı; ( 06.01.2017 tarihli ) 2,3421, uygulanacak ve sabit tutulacak yeni Euro kuru ne kadar 2,6934, artış oranı yüzde 15.

Ne olacak şimdi? 10 liralık bir ilacın yeni fiyatını bulmak için belirlenen ve sabit tutulan Euro kuru ile çarpılacak. Yani eskiden 10 liralık bir ilacın Euro bedeli 2,3421 iken bu gün aynı ilacın Euro bedeli 2,69 oldu yani ortalama yüzde 15 artış oldu. 10 liralık bir ilacın bu günkü fiyatı ortalama 11,50 lira oldu.

Emek ve alın teri ile çalışan işçi memur emekliler başta olmak üzere hiçbir kamu kuruluşlarında bazı istisnalar hariç, bu kadar bir zam yapıldığını hatırlamıyorum.

Vatandaş artan hayat pahalılığı altından bin bir zorlukla çıkmaya çalışırken bir de yüzde on beş ilaç zammıyla karşılaştı.

Vatandaşın hasta hanelerde muayene olabilmek, derdine çare bulabilmek için ne hallere düşebildiğini zaman zaman ne kadar çaresiz kalabildiğini, her gün basında okuyor ve görüyoruz.

Bence ilaçlara bu kadar kısıtlama getirilmesi ve aşırı zam yapılması hususunda birazda biz vatandaşların sorumlu olduğunu düşünüyorum.

Vatandaş olarak bilinçli ilaç kullanmasını da bilmiyoruz dersem bu fikrin çoğunluk tarafından benimseneceğini umuyorum.

Bu işin ortası yok biz sorumsuz ilaç kullanacağız hükümette zam üzerine zam yapacak.

Netice her alanda olduğu gibi eğitim eğitim eğitim.  


İzlenme: 337
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR