İKİNCİ EL OTOLARDA YENİ ŞARTLAR

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


İsabetli ve yerinde bir uygulama hayata geçiriliyor. İkinci el taşıtların ticaretini yapmak isteyenlerde nihayet başta dolandırıcılık ve sahtekârlıklar olmak üzere satış işlemlerinde güven getirildi.

Yürürlüğe giren düzenlemeye göre ikinci el motorlu kara taşıt ticareti yapmak isteyenler beş yıl geçerli yetki belgesi alacaklar. İflas etmemiş veya etseler bile itibarını geri kazanmış olacaklar.

Ayrıca ticari işi yapmak isteyenler için birçok hususta, hüküm giymemiş gibi,  şartlar getirilmiş.

Ayrıca otonun yasal tüm bilgilerini taşıyan bir tanıtım kartı olacağı ve hasar, haciz bilgileri de bulunacağını hüküm altına almıştır. 

Yetki belgeli aracı kuruma, sekiz yaş veya yüz atmış bin kilometrenin altında olan araçlar için ekspertiz raporu sorumluluğu, satışı müteakip satış tarihinden sonrada, üç ay veya beş bin kilometre ye kadar önemli oto aksanları için aracı satan işletmenin garantisi altına alma yükümlülüklerini getirmiştir.

Emlakçılarda olduğu gibi oto aracı alıp satanların, işletme mekânı içinde bazı koşullar konulmuştur.

Bu yeni getirilen ve yürüklüğe giren yeni kural ve koşullar elbette oto satan ve alanlar için çok büyük bir rahatlık ve güven getirmiştir.

Artık araç alanlar almak istedikleri aracın ekspertizde dâhil olmak üzere aldanma ve yanılma riskleri olmayacaktır.

İkinci el motorlu kara taşıt ticareti yapanlar konusunda birçok kurallar getirilmiş piyasada bu işi yapacak olanların hâkim olması sağlanmıştır. Artık her önüne gelen üç beş metrelik bir yerde bir telefon bir masa ile bu işi yapamayacaklardır.

Toplum hayatında güven ve kolaylık sağlayan bu ve bu çeşit yasal düzenlemelere ihtiyaç her zaman var olmuştur ve olacaktır.

Satışa sunulan ikinci el motorlu kara taşıtının üzerinde kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerinin güncel olarak yer alması gerekiyor.

Tanıtım kartında ikinci el motorlu kara taşıtına ilişkin asgari olarak, marka ve modeli ile model yılı, rakam veya harflerinin bir kısmı karartılmak suretiyle motor ve şasi numarası, plaka numarası, yakıt türü, kilometresi, satış fiyatı, boyalı ve değişen parçaları, niteliği belirtilmek suretiyle hasar kaydı, üzerinde rehin veya haciz gibi şerhlerin bulunup bulunmadığı, değişen parça, hasar kaydı, rehin ve haciz gibi bilgilerin ilgili sistemlerden temin edildiği tarih ve saat gibi bilgiler bulunacak.

EKSPERTİZ RAPORU ALINMASI GEREKİYOR

Yetki belgesine sahip işletme tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce ekspertiz raporu alınacak ve raporun bir nüshası satış esnasında alıcıya teslim edilecek. Ancak 8 yaş veya yüz altmış bin kilometrenin üzerindeki ikinci el motorlu kara taşıtları için ekspertiz raporu alınması zorunlu olmayacak.

ARANTİ ZORUNLULUĞU GELDİ

İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren üç ay veya beş bin kilometre aracı satan işletmenin garantisi altında olacak.

Bu parçalarda garanti süresi veya kilometresi içinde meydana gelen arızalar azami otuz iş günü içinde giderilmek zorunda. Motosikletler için ise bu süre azami yirmi iş günü olarak belirlendi. Arızanın giderilmesine ilişkin masraflar işletmeye ait olacak.

Ancak 8 yaş veya yüz altmış bin kilometrenin üzerindeki otomobil ve motosikletler için garanti uygulaması olmayacakç.

Yine benzer şekilde satış sırasında alıcı tarafından bilindiği işletme tarafından belgelendirilen arıza ve hasarlar, ekspertiz raporunda belirtilen arıza ve hasarlar ile aracın olağan kullanımı nedeniyle kayışlar, egzoz, amortisör, debriyaj, ön dişli takımı, fren balataları ve pabuçları, diskler, contalar gibi parçalarda meydana gelen aşınma ve yıpranmalar garanti kapsamına dahil edilmeyecek.

3 METRE YÜKSELİK ŞARTI

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmelerin açık ve kapalı alan toplamının en az dört taşıtın kapladığı alan büyüklüğünde olacak. Bir taşıtın kapladığı alan büyüklüğü olarak otomobil için en az yirmi beş metrekare, motosiklet için en az beş metrekare ve diğer taşıtlar için en az elli metrekare esas alınacak.

Teşhir alanının net yüksekliği de en az üç metre olacak.


İzlenme: 409
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR