HAYVANLARI KORUMA YASASI

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com

27 Madde ve 48 sayfadan oluşan Hayvanları Koruma Yasa taslağı medyaya yansıdı.

Neleri kapsıyor daha doğrusu yapılan değişiklikler nelerdir, bir bakalım.

•Sahipli veya sahipsiz hayvana acımasız ve zalimce muamelede bulunan veya eziyet eden ya da haklı bir neden olmaksızın öldürene 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 6 aydan 4,5 yıla çıkacak.

•Nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldürene 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası verilecek. Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 4,5 yıldan 10,5 yıla kadar hapis olacak.

•Hayvanları birbirlerine zarar verecek şekilde dövüştürenler 2 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

•Sahipli hayvana karşı işlenen suçlar sahibinin şikâyetine, sahipsiz hayvanlara işlenen suçlar ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından başsavcılığa yazılı başvurusuna bağlandı. Bakanlık bu görevi bölge müdürlükleri ile il ve ilçelerdeki taşra teşkilatları aracılığıyla yerine getirecek.

*****

Birinci paragrafta yer alan metin a dan z ye kadar doğru bir yasa maddesi. Ancak bu cezaların verilmesi son fıkra ile hayvan sahipliyse sahibinin, sahipsiz ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Başsavcılığa yazılı başvurusuna bağlanmış.

Hani derler ya bu ne lahana bu ne turşu. Benim kopeğim komşu kızının kolunu parçalamış, komşu da hayvanı yaralamış hatta ölümüne sebep olmuş ise ben nasıl şikâyetçi olurum.

Nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanları öldürenleri de sahipsiz olması nedeniyle Mezkûr bakanlık tarafından yazılı şikâyete bağlamışlar tasarıda.

Peki, ormanlarımızı koruyan kac tane orman muhafaza memuru vardır dersiniz. Demek ki Orman muhafaza memur alımına yol görünüyor demektir.

Peki, Sahiplerinin ceza almamaları için hayvanların bir birlerine zarar vermeden nasıl dövüşmesi gerektiğini, hayvanlara kim anlatacak? 


İzlenme: 486
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR