EŞEKLEREDE KİMLİK

Gökten Ulugergerli

Gökten Ulugergerli

E-Posta : gokten_ulugergerli@hotmail.com


Sanki yeteri kadar eşeklere kimlik kartı verilmemiş gibi şimdi de eşeklere, atlara kimlik verilecek. Eşek olmak için tek tırnaklı olmaya gerek yok. Çocuk istismarcısı, kadına şiddet uygulayanlar, trafik magandaları vb. vb. vb… sadece eşek mi şeddeli eşek hem de.

Ne alakası var diyeceksiniz. Esas yukarıda belirtilen insan kılıklı, şeddeli eşeklere, tek tırnaklı eşek kimliği verilmesi lazım bence.

Neyse, gelelim eşeklere kimlik meselesine. Gerekçe, at ve eşek kesimi, vatandaşa sağlıksız et yedirme, soylarının tükenmesi.

Kim verecek bu kimlikleri; Bakanlık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık il-ilçe müdürlükleri veya Yüksek Komiserler Kurulu gibi düzenleme kuruluşları.

Kimliksiz eşeklere ne olacak; Yönetmeliğe göre kimliklendirilmeyen ve beraberinde kimlik belgesi veya veteriner sağlık raporu bulunmayan, belgelerinde yanlış bilgi olan tek tırnaklıların hayvan satış yerlerine girişine izin verilmeyecek.

Peki, başıboş, kimliksiz ve veteriner raporu bulunmayan hasta ve halsiz eşekler ne ceza uygulanacak?

Bu kimlik yasası yürürlüğe girinceye kadar ata eşeğe ne oluyordu? Ceza meza yoktu, kesip kesip vatandaşa yediriyorlardı.

A - sahibi bulunup teslim edilecek.

B  -sahipsiz olduğu tespit edilirse hayvan barınaklarına! gönderilecek.

C - Hasta ise hayvan hasta hanelerine! tedavi için gönderilecek.

D  -Hiç biri.

Ola ki at veya eşek iyileştirildi ama sahibi de bulunamadı herhalde ve muhtemelen Devlet malı mı sayılacak?

2005 yılında 341 bin civarında eşek varmış, son on yılda 155 bin eşeğe düşmüş. At sayısına gelince atlar da 208 bin civarında iken 123 bine, katır sayısı da, 82 binlerden 43 binlere düşmüş, BloombergHT haberlerine göre.

Eşek sütünün Avrupa’da litresi 60-70 Euroya yükselmiş ve de tıp alanında da kullanılır olması göz önüne alındığında eşeklerin kayıt altına alınmasında fevkalade isabetli olmuştur.


İzlenme: 297
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR